Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

115 години от създаването на Българска оперна дружба

По повод 115 години от създаването на Българската оперна дружба беше представена книгата "Един миг на фона на вечността" на вече починалия оперен певец и писател Иван Бенчев, който приживе беше удостоен със Сребърен почетен медал за високо певческо майсторство по време на Световния църковен фестивал в Италия.

Книгата представя историята на оперното изкуство у нас и развитието му, с най-големите ни оперни величия, прославили България по света, както и много несправедливо непознати артисти днес, направили толкова много за България. В "Артефир" разказва водещата на събитието Ирен Петрова.

Българска оперна дружба е основана в София през 1908 г. от оперните артисти Константин Михайлов-Стоян от село Голям Боялък, Бесарабия и Драгомир Казаков от Тулча. През 1921 година Българска оперна дружба става държавен оперен театър под името Народна опера - София.

Българският оперен професионален театър Българска оперна дружба изнася първото си представление в Народния театър в София с откъси от оперите "Фауст" от Гуно и "Трубадур" от Верди.

Първото сведение за опера в България е от 1892, операта "Ернани", а на 18-и октомври 1908 г. се изнася оперно представление в Народния театър. Заповедта е на тогавашния министър на просвещението Никола Мушанов.

Едно от големите имена в българската оперна музика композиторът Добри Христов подчертава, че най-щекотливият въпрос у нас е оперният. Пейо Яворов също е вярвал във възхода на операта. 

Борис Христов и Елена Николай се превръщат в най- значимите имена на времето, а Тодор Мазаров, наричан "Новият Карузо". 

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Ирен Петрова.

Снимка – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Кенаров: Ние в момента сме като едни мухи в тъпан

Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..

публикувано на 16.01.25 в 18:15
Деян Енев

Деян Енев по следите на изгубената поезия

Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия".  Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата.  На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..

публикувано на 16.01.25 в 16:48

Открива се книжарница на независимите издателства

"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги.  Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..

публикувано на 16.01.25 в 16:33
Александър Христов

Несъгласията на Александър Христов в новата му стихосбирка

"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не".  Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..

публикувано на 16.01.25 в 16:00

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42