Проф. Иван Гаврилов е виден онкохирург, началник на клиниката по гръдна хирургия на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология "Проф. Иван Черноземски". Името му обаче се свързва не само с благородната му професия, но и с много родолюбиви начинания. Многобройни са жестовете му на почит и грижа към паметта на предците, дали живота си за свободата и независимостта на родината ни, за възстановяването и поддържането на храмове и културни средища, издаване на книги, дарения.
Част от благотворителната дейност на професора е пряко свързана с образованието, а значи с бъдещето на страната ни. От години той предоставя "Стипендии за родолюбие" за ученици от различни български училища, най-вече в родния си северозападен край на България. От няколко години проф. Гаврилов осигурява и по две стипендии годишно за абитуриенти от две големи български училища в Бесарабия – знаменитата Болградска гимназия, Украйна и Българския теоретичен лицей "Васил Левски" в Кишинев, Молдова.
За сънародниците ни в чужбина професорът говори с особена топлота и обич, за които намира обяснение в историята на родното си село Василовци, но и не само. Дълбоко уважава силната им привързаност към общата ни родина, традициите и фолклора и за пореден път тази година откупува голям брой билети за спектакъл на националния фолклорен ансамбъл "Българе", които предоставя безвъзмездно на бесарабски българи, които искат и могат да присъстват на спектакъла.
Срещаме се с проф. Гаврилов в кабинета му в началото на един от препълнените му с ангажименти дни и съвсем естествено идва първият въпрос към него – при положение че това, което прави в професията си, е толкова значимо и важно, как и защо се е родила идеята му, че може да направи още нещо за хората и страната.
Чуйте интервюто с проф. Гаврилов в звуковия файл.
Снимка – gavrilov.bg
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg