Преди 17 години, на 27-и октомври, Световният ден на аудио-визуалното наследство беше обявен от Организацията на ООН (ООН). Този специален ден има за цел да подчертае важността на опазването на аудио-визуалните документи, включително филми, радио- и телевизионни програми, като част от световното културно наследство.
Световният ден на аудио-визуалното наследство е учреден през 2005 г. чрез Резолюция №53 на 33-тата сесия на Генералната конференция на ООН. В България този ден се чества от 2006 г. Той представлява възможност за световната общност да се съсредоточи върху важността на аудио-визуалните документи като ключов елемент от историята на XX и XXI век.
Аудиовизуалните документи са неотделима част от нашето общо наследство. Те съдържат първичните записи на исторически събития, културни изрази и социални промени. Въпреки технологичния напредък и съвременните дигитални средства за съхранение, аудио-визуалното наследство е застрашено от фактори като умишлено унищожение, гниене и технологично остаряване.
Проф. Станимир Трифонов, кинорежисьор и преподавател, сподели своето мнение по този въпрос в интервю за "Нашият ден". Той изрази загрижеността си за състоянието на опазването на аудио-визуалното наследство и отбеляза, че години наред вниманието към този важен аспект на културното наследство е било минимално.
Със задълбочаването на публичното осведоменост и насърчаването на инициативи като Световния ден на аудио-визуалното наследство и програмата за памет на света, се надяваме, че ще се увеличи осведомеността и ангажираността на хората към опазването на този богат културен ресурс.
Чуйте интервюто с проф. Станимир Трифонов в звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg