Преди 17 години, на 27-и октомври, Световният ден на аудио-визуалното наследство беше обявен от Организацията на ООН (ООН). Този специален ден има за цел да подчертае важността на опазването на аудио-визуалните документи, включително филми, радио- и телевизионни програми, като част от световното културно наследство.
Световният ден на аудио-визуалното наследство е учреден през 2005 г. чрез Резолюция №53 на 33-тата сесия на Генералната конференция на ООН. В България този ден се чества от 2006 г. Той представлява възможност за световната общност да се съсредоточи върху важността на аудио-визуалните документи като ключов елемент от историята на XX и XXI век.
Аудиовизуалните документи са неотделима част от нашето общо наследство. Те съдържат първичните записи на исторически събития, културни изрази и социални промени. Въпреки технологичния напредък и съвременните дигитални средства за съхранение, аудио-визуалното наследство е застрашено от фактори като умишлено унищожение, гниене и технологично остаряване.
Проф. Станимир Трифонов, кинорежисьор и преподавател, сподели своето мнение по този въпрос в интервю за "Нашият ден". Той изрази загрижеността си за състоянието на опазването на аудио-визуалното наследство и отбеляза, че години наред вниманието към този важен аспект на културното наследство е било минимално.
Със задълбочаването на публичното осведоменост и насърчаването на инициативи като Световния ден на аудио-визуалното наследство и програмата за памет на света, се надяваме, че ще се увеличи осведомеността и ангажираността на хората към опазването на този богат културен ресурс.
Чуйте интервюто с проф. Станимир Трифонов в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg