На 17 октомври се навършиха 95 години от рождението на диригента, композитора, преподавателя, общественика и човека Иван Маринов! По този повод в предаването си спомняме една малка част от творческото му присъствие в културния живот.
Накратко за Иван Миринов: диригент, ръководил всички големи оперни театри и симфонични оркестри в България; диригент с международни изяви с оркестри в Европа, Канада, Мексико и САЩ.
Композитор на творби от различни жанрове: автор на симфонична музика, кантати и творби са глас и симфоничен оркестър; камерна музика, хорова, детска и естрадна; филмова и театрална. Лауреат на конкурса по композиция "Кралица Елизабет“ – Белгия (1956); специализант на големия диригент Франц Конвични (1957) и отличен със Специалната награда на Младежкия фестивал в Москва (1957); носител на почетната "Амфора“ на Миланската скала и "Златната кама“ на Берлинските фестивални дни, "Златният Орфей" за детска музика (1963) и много други национални отличия. Иван Маринов е дългогодишен член на журито на Международните диригентски конкурси “Караян” и “Фителберг”.
Роден в семейство на хора на изкуството – баща му е театрален инженер, а майка му е известната оперна певица Цветана Дякович, като че ли съвсем естествено поема своя път. За своите първи стъпки той споделя: "Аз имах голямото щастие още 12-13-годишен да се срещна с Парашкев Хаджиев, при който ме заведе майка ми. Спомням си и моята учителка по пиано – великолепна и много търпелива жена. Аз бях сравнително буйно дете и обичах да играя. Въпреки това, тя сигурно е забелязала интереса ми към музиката и затова продължи да се занимава с мен.
Колкото до Парашкев Хаджиев – срещата с него ми отвори нови хоризонти. Нямах намерение да ставам професионален музикант. Майка ми не искаше да тръгвам по този път. Когато бях студент в Юридическия факултет, аз се занимавах тайно от нея с композиция. Парашкев Хаджиев, Панчо Владигеров и Веселин Стоянов я убедиха, че има смисъл да се посветя професионално на изкуството… Присъствието на авторитетни личности около теб, когато си в самото начало на своя път, те кара да преодоляваш трудности, които иначе едва ли би намерил сили да преодолееш."
Предлагаме ви пълен запис на операта Иван Сусанин (Живот за царя) от Михаил Глинка от 1986.
Изпълнителски състав:
Иван Сусанин, селянин от Домнино – Никола Гюзелев (бас)
Антонида, негова дъщеря – Елена Стоянова (сопран)
Ваня, 12-годишно момче, осиновено от Сусанин – Христина Ангелакова
(мецосопран)Богдан Собинин, опълченец, годеник на Антонида – Румен Дойков (тенор)
Руски воин – Николай Стоилов (бас)
Полски пратеник – Ангел Петков (тенор)
Сигизмунд III, полски крал – Димитър Станчев (бас)
Смесен хор на БНР
Симфоничен оркестър на БНР
Диригент – Иван Маринов
Утре, 29 май, в бар "Петък" ще се състои официалното представяне на новия албум и видео проект, създадени от български музиканти с фокус върху темата за психичното здраве. Вокалистът и китарист на група "Последно повикване" – Цветан Андреев, сподели подробности за инициативата в ефира на Lege Artis. По думите на Цветан идеята за албума не е била..
За българската клубна сцена и живота на преминаващите през нея в "Нашият ден" разговаряме с китариста на Aliens in search of Space Nar и Flight Mode Михаил Михайлов , който е и звукорежисьор в Българското национално радио. Михаил разказва за продуцирането на съвременна българска музика и за почти приключилата си работа по късометражния..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и големи. The Big Garden Party обещава да превърне "Арена София" на Столичния колодрум в сърце на най-големия семеен празник в града на 31 май и 1 юни. Събитието ще предложи три сцени с над..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата далечна асоциация, още докато слушах за първи път целия албум I Am The End Of The World на настоящия проект на Ангел Симитчиев Born Erased – именно микро-дистопията "Край на света на края" от..
Неделна вечер. В дъжда. Какво друго да прави човек, освен да отиде на японски психеделик рок концерт . Мястото е клуб "Паве" под Столична библиотека (вход от "Уилям Гладстон" 68), а часът – 20:00ч. В най-силната досега откъм японски авангард и ъндърграунд година за "Аларма Пънк Джаз" , след концертите на Казухиса Учихаши и Акира Саката (с..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg