Ако животът е пъзел, който всеки за себе си трябва да нареди, в него със сигурност ще присъстват много парчета изкуство. Две от тях предстоят да бъдат поставени в общата картина и за тях е отговорен Иван Юруков.
На 28 октомври от 19.30 часа от сцената на Нов театър НДК за 80-и път той ще играе "Пилето, което казва ку".
"Спомням си преди няколко години, когато започнах работа по спектакъла, че имах известни съмнения. Разбира се, че ще имам такива, като всеки творец, аз също се съмнявах какво ще се случи с този спектакъл и въобще дали ще се получи, как ще го приеме публиката. Но за щастие ето ни сега – пред 80-ото представление на този спектакъл вълнението също е толкова голямо, каквото беше и тогава“, каза в "Артефир" Иван Юруков, който е главен актьор в моноспектакъла, но и негов режисьор.
"За мен театърът е сълза и смях и трябва да представя живота такъв, какъвто е – допълни още актьорът. – В случая аз се опитвам по някакъв честен и красив начин да представя нещата. В спектакъла изпълнявам повече от може би 12 персонажа и е абсолютно възможно хората да се разпознаят в някой от тях. Вълнуващото е, че те се смеят с мен, плачат с мен и накрая като че ли споделяме една обща емоция, което е най-хубавият ответен отговор."
След цялото това време на сцената заедно с "Пилето, което казва ку", Иван намира промяна към добро в себе си. В текста на Александър Урумов той открива доста съдържателни и откровени неща, които кореспондират със същността му.
И ако моноспектакълът говори за нуждата да замълчим, когато сме щастливи, и за съня като място за срещи, то кинорежисьорският дебют на Юруков разказва за вечното търсене на съвършенство.
Вече година "До последния каприз" достига до публиката в съзвучие с красива музика. Артистичният формат "Концерт и музика" този път ще изпълни залата на кино "Одеон" – на 30 октомври от 19:00 часа.
Преди самата прожекция Магдалена Петрович ще изпълни няколко произведения на Гаспар Касадо, Петър Христосков и Бах.
"Тази идея да направим такава компилация – концерт и филм, дойде от покойния вече Владо Трифонов, на кого ще посветим прожекцията сега в кино "Одеон". Защото чувствам, че загубихме един истински съмишленик. Поне за мен – в това, което правя – и за хората около мен – с това, с което те се занимават – мисля, че той беше един изключително важен, ценен, честен човек в нашата сфера. Така че загубата наистина е голяма. Посвещаваме тази прожекция на Владо Трифонов, в киното, което той години наред ръководеше. Инициативата дойде от него и за щастие ще продължим да я правим, да се надяваме – успешно", обясни Иван Юруков.
Според него:
"Преследвайки личното съвършенство, всеки човек като че ли изгражда за себе си някаква естетическа цедка, която не му позволява да допуска лошите неща да излизат на първи план. Като че ли филтрира ежедневието и изкарва от себе си красотата, на която е способен – да я оформи в някакво парче изкуство.“
А със стремежа си към лично съвършенство, човек всъщност би могъл да допринесе и за това самата среда, която споделяме и съвместно изграждаме, да се доближи до същото – до съвършенството.
Повече за това каприз ли е изкуството и какво представлява пък театрално-музикалният пърформанс по текстове на Димитър Воев "Част от колекция", който ще се играе на 13 ноември отново в Нов театър НДК – чуйте в звуковия файл.
Снимка – Иван Юруков, ФБ страница
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg