Романът "Вой" е дебютен за еколога Александър Петров, който пише под псевдонима Скалд. Сюжетът насочва към историята на ловджийката Катя и еколога Атанас, които водят борба срещу бракониерството. След отвличането на вълчица от Врачанския Балкан започват разследване на престъпна организация, занимаваща се с незаконни кучешки боеве. Те се опознават и сближават в това приключение, но постепенно разбират, че и двамата крият мрак, който ги е пречупил непоправимо. А някъде из планината броди една легенда. Това е част от анотацията на "Вой", споделя Александър Петров:
"Исках да подходя научно, като човек, който познава вълците като вълци. Едно от уникалните неща в романа е, че вълците са и герои, но не говорят. Едната вълчица е Шедир, която става майка за първи път в книгата, но се изправя пред много предизвикателства. Тя е от най-популярните герои, следейки ревютата на книгата. Читателките много се обвързват с нея и нейната борбеност."
Книгата има и екологична мисия към спирането на кучешките боеве, бракониерството и опознаването на вълците като вид. Александър се провокира да работи с тази тема поради реални проблемни ситуации в българската действителност в тази посока. Освен актуалност, в книгата са посочени и исторически факти за вълците като животни, като това, че севернотракийските племена са се оприличавали с вълците. Основният антагонист е книгата е Петър, с прякор Ръсел, който е събирателен образ на надменния човек ловец, на когото всички искат да подражават, но едновременно с това и не харесват.
Петнайстата глава от книгата "Пленените" гласи: "Имаше единствено мрак, не се усещаше вятър, въздухът бе гъст и мръсен, а подът бе равен и бездушен. Нощните птици бяха далеч. Техният зов бе останал някъде назад, където Шедир бе израснала.".
Александър Петров Скалд развива дейност и в социалните мрежи с поредицата "Пъдпъдък Дейли", в която си поставя за цел да запознава хората с българската природа. Мотивиран е от липсата на грамотност на хората по екологичните теми и казва, че много често хората не различават бук от дъб и не знаят как точно изглежда соколът.
Представянето на "Вой" ще бъде тази вечер (30 октомври) в столичен бар от 18.00 часа, а утре в Регионалната библиотека в град Враца.
Корицата е дело на Ханко Седефчев.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимка – БНР
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg