Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райко Байчев: Политиката измества културата в социалните мрежи

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Със сигурност нашата литературна история е познавала много по-добри времена, в които са се развихряли всякакви борби за качеството на литературната творба. Последните двайсет години нещата бледнеят чувствително – и да има битки, те нямат такава задълбоченост, не се разсъждава какво означава национална литература, какво е модерна такава – казва Райко Байчев, доктор по културология, журналист и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски"

"Социалните мрежи намаляват това, което се нарича "прозорец на вниманието", ние четем все по-разконцентрирано. Има и друго важно нещо – те са свръхполитизирани и това оказва доста сериозно влияние върху разговора за култура и изкуство, политиката задушава всичко останало. Политическият разговор е доста лесен, той въвлича всички – докато е много трудно големи публики да се сблъскат по отношение на качеството на някакво произведение на изкуството.

Различни писатели и критици разбират по различен начин работата си. Има критици, които са встрастени в собствената си позиция, и такива, които се опитват да бъдат по-обективни.

Има и друго явление, което не може да се смята за литературна критика – многото литературни групи във Фейсбук, където човек може да прочете куриозни неща."

Чуйте още от разговора за съвременните процеси, оформящи мисленето за култура в "Какво се случва".

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30