Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортът като философия и дипломация

Силвия Борисова, Мария Стоева, Бернар Андрийо, Боряна Ангелова Игова и Жил Льокок (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Спортът и културата обикновено вървят заедно в политическите програми и обещания. На постигнатото от атлетите и хората на културата неизменно се гледа като на своеобразна визитна картичка на съответната държава. Ролята на спортната дипломация днес е особено сложна, предвид изключително напрегнатата международна ситуация. Но и всички други големи теми от дневния ред на обществото се оглеждат в спорта: от големите данни и дигитализацията, през генетиката до неравенството, сексизма и расизма.

Спортът е и аскеза, и радост, и конкуренция, и сътрудничество, той има и етическа, и естетична страна и всички те подлежат на осмисляне от науките за човека. Социологически, психологически, антропологични аспекти на спортната игра намират място в първата по рода си антология "Съвременни френски философи за спорта", а част от авторите в сборника гостуваха у нас със серия дискусии, посветени на спортната философия.

В дебатите участваха френските специалисти по психология и съвременна философия на спорта Жил Льокок и Бернар Андрийо, съставителката на сборника доц. Боряна Ангелова-Игова и научната му редакторка доц. д-р Силвия Борисова.

Антологията "Съвременни френски философи за спорта" е преведена по инициатива на Националната спортна академия "Васил Левски“, с подкрепата на посолството на Франция и на Френския институт в България.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44