Изложбата "Стара София – детайли от софийските улици" с дигитални и аналогови фотографии на Кайя Христова и Йоана Ангелова изследва архитектурни детайли и гледки от улиците на столицата и свидетелства за възможността да бъде показано какво "вижда" камерата в сравнение с това, което човешкото око не успява да улови.
"Ако можеха да говорят нашите сгради, навярно щяха да крещят от нехайното отношение към тях. Празни, изтощени, обрасли, никакво отношение към това да бъдат поддържани и зачитани. Мисля, че не съществува друга държава като България с толкова древна и богата история, която с такава лекота изтрива паметта си. С моите фотографии апелирам да пазим и ценим историята и културата си", споделя Кайя Христова, автор на дигиталните фотографии в изложбата.
"Творческата фотография често включва различни манипулационни техники. Именно по тази причина за тази серия е използвана техниката на двойната, многократната експозиция. Днес можем лесно да създадем подобни изображения посредством редактиращите образа програми, но в миналото това е било малко по-сложно. Навремето двойните експозиции се правели при заснемане на изображението върху фотографския филм. На практика, вместо фотофилмът да се навие напред или пък фотоплаката да бъде сменена, се е заснемала друга експозиция, така че да се насложи в камерата. Това е и избраният подход от мен за реализацията на настоящите снимки", казва Йоана Ангелова, автор на аналоговите фотографии в проекта.
Серията "Стара София – детайли от софийските улици" се открива на 1 ноември в Българския културен център в София и може да бъде разгледана до края на месец ноември.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg