Изложбата "Стара София – детайли от софийските улици" с дигитални и аналогови фотографии на Кайя Христова и Йоана Ангелова изследва архитектурни детайли и гледки от улиците на столицата и свидетелства за възможността да бъде показано какво "вижда" камерата в сравнение с това, което човешкото око не успява да улови.
"Ако можеха да говорят нашите сгради, навярно щяха да крещят от нехайното отношение към тях. Празни, изтощени, обрасли, никакво отношение към това да бъдат поддържани и зачитани. Мисля, че не съществува друга държава като България с толкова древна и богата история, която с такава лекота изтрива паметта си. С моите фотографии апелирам да пазим и ценим историята и културата си", споделя Кайя Христова, автор на дигиталните фотографии в изложбата.
"Творческата фотография често включва различни манипулационни техники. Именно по тази причина за тази серия е използвана техниката на двойната, многократната експозиция. Днес можем лесно да създадем подобни изображения посредством редактиращите образа програми, но в миналото това е било малко по-сложно. Навремето двойните експозиции се правели при заснемане на изображението върху фотографския филм. На практика, вместо фотофилмът да се навие напред или пък фотоплаката да бъде сменена, се е заснемала друга експозиция, така че да се насложи в камерата. Това е и избраният подход от мен за реализацията на настоящите снимки", казва Йоана Ангелова, автор на аналоговите фотографии в проекта.
Серията "Стара София – детайли от софийските улици" се открива на 1 ноември в Българския културен център в София и може да бъде разгледана до края на месец ноември.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg