Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 творби на родни карикатуристи в изложба

| Интервю
Изложба "От вестника до музея"
Снимка: БТА

Много интересна изложба се откри в Музея на изкуството от периода на социализма. "От вестника до музея“ ни връща към един друг период от историята на България, продължил 45 години. Представени са карикатури от периода 1944 – 1989 г. – около 150 български карикатури от фонда на Националната галерия.

Експозицията е опит за реконструкция на карикатурния жанр в условията на тоталитарната система на управление на политическия, обществения и културния живот в България

"Такъв опит за представяне на българската карикатура от онзи период се прави за първи път", казва кураторът на изложбата Николай Ущавалийски.

В графичната колекция на Националната художествена галерия има един не малък корпус от карикатури. Задължително беше да се направи една сериозна селекция", допълва той.

Мястото на карикатурата е вестникът. През 1946 излиза първият брой на седмичното хумористично издание "Стършел". Това име става нарицателно и главна трибуна на българската карикатура. 

"Афористично наричат карикатурата "дете на деня". Тя се появява на страниците на вестника, тя коментира със средствата на сатирата определено събитие, определен факт или личност от обществения или политическия живот“, допълва той.

Според него за онзи период се мисли като за нещо хомогенно. Но в полето на визуалните изкуства нещата са малко по-сложни. Карикатурата попада под ударите на идеологията, на парадигмите на времето.

Сред авторите, чийто карикатури могат да бъдат видени, са: Илия Бешков, Александър Жендов, Борис Ангелушев, Стоян Венев, Борис Димовски, Доньо Донев, Асен Грозев, Георги Анастасов, Цветан Цеков-Карандаш, Георги Чаушов, Стефан Десподов и др. 

Основната цел на изложбата е чрез образците на образната сатира да се опита да реконструира същността, неврозите и психограмата на една цяла епоха от не толкова далечната история на България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.  

Снимка – БТА

Изложбата може да бъде видяна до края на март 2024 г. в Музея на изкуството от периода на социализма

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38

"Вълшебната завеса" се вдига на 7 май в Търговище

Броени дни остават до началото на традиционния Международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса". Двадесет и третото му издание ще бъде тържествено открито на 7 май от 10 часа с "Вълшебният меч" – авторски площаден спектакъл на Мим формация "Жар театър". Представлението ще се играе на площада пред Драматичния театър в Търговище, който е..

публикувано на 05.05.24 в 08:07
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55

Излезе "Алиса в страната на чудесата" с илюстрации на Салвадор Дали

"Алиса се умори да седи без работа до сестра си на скамейката, тя беше надзърнала един-два пъти в книгата, която сестра ѝ четеше, но там нямаше нито картинки, нито разговори. "За какво ли е такава книга — си помисли Алиса — без картинки и без разговори?" И тъй както си мислеше (доколкото изобщо можеше да мисли в тая горещина, която я..

публикувано на 04.05.24 в 13:32

Поздрави се сам!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че съответните учени са изследвали, броили са и са установили научен факт – в България най-популярно е името Георги.  При нас актьори и автори с това име има доста, затова тази неделя след новините в 18 часа  ефирът ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.05.24 в 11:00