Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови отпечатъци

Селин Рудолф
Снимка: celinerudolph.com

"Джаз+Дуенде" на 6 ноември започва с няколко концертни изпълнения от фестивала в Сан Хавиер на един от "кръстниците" ни, италианският тромпетист Паоло Фрезу, последната от които е посветена на Фелини. 

Филмови нотки в продължението – Ийстууд симфоник, където баща и син Клинт и Кайл импровизират върху мелодии, режисирани от Клинт Ийстууд.

Карибски болерос от Пуерто Рико (Мигел Зенон, алт саксофон), Венесуела (Луис Пердомо – пиано) и Куба (Ана-Карла Маса, чело и вокал).  

И още един красив дамски вокал – канадката Селин Рудолф и последните ѝ "Звукови отпечатъци".

Не само такива са оставените от кримския татарин Усеин Бекиров с плеяда гости от ранга на Ренди Брейкър, Денис Чембърс и гостувалият на Джаzz+ концерти Дженк Ердоган.

"Шакти" отново изненадват – освен Джон Маклафлин и Закир Хюсеин, откриваме и композитора на филмова музика Шанкар Махадеван.

Финалът припомня връзките на индийската музика с фламенкото в проекта "Индиалусиа", където гост на флейтата е любимият Хорхе Пардо.

Снимка – celinerudolph.com
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10