Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво зидаме край нас

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Архитектурата в най-общите ѝ измерения или как ние влияем на нея, но и тя влияе на нас. Това е темата на предаването, разказващо и в исторически, и в градостроителен, и в естетически план за заобикалящите ни сгради.

Кога човек е решил да си подобри живота чрез примитивно съоръжение от дървета и камъни? Как това през вековете се е превърнало не само в защита, но и в красота? А ние, българите, в какво сме изостанали, но и какво сме допринесли към строителството и съвременната урбанистика?

Говорим за архитектурата в многобройните ѝ аспекти с доцент Искра Дандолова, архитект и урбаносоциолог, с доцент Тодор Чобанов, историк и общественик, бивш заместник-кмет на София и заместник-министър на културата, и с архитект Пролет Попова.

Искра Дандолова разказва за неравнопоставеността между столицата и останалата част на страната и в градоустройствен, и в социален аспект. Тодор Чобанов споменава някои исторически залитания в градското строителство и като продукт на т.нар. "монументална пропаганда", а Пролет Попова говори за своя опит като дългогодишен архитект във Франция, за места като Америка и Африка, но и за бившите социалистически страни.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

"Смърт, върни Тери Пратчет!": За любовта към един велик разказвач

На днешния ден през 1948 година е роден сър Теранс Дейвид Джон Пратчет, познат ни като британския фентъзи майстор с искрящо чувство за хумор, стопляща доброта и мъдрост – Тери Пратчет . Той остави след себе си над 70 книги , продадени в над 85 милиона екземпляра по целия свят и преведени на 37 езика, което го прави най-продавания английски писател..

обновено на 28.04.25 в 09:56

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33
Виктория Спасова

Еврото на кантара на доверието и съмнението

В момент, когато България очаква становището на Европейската комисия и Европейската банка за готовността да се присъединим към еврозоната, сме във вихъра на огромни спекулации. Във "Въпреки мрежата" е Виктория Спасова от Factchek.bg , която разобличава в една своя публикация внушението, че Европейският съюз ще краде спестяванията на гражданите...

публикувано на 28.04.25 в 09:00