Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на негласуването и "нямото мнозинство" – къде да търсим причините?

Д-р Пламен Димитров и водещата Мария Мира Христова
Снимка: БНР

Можем ли да определим нещо като култура на вота? Наследствен синдром ли е той, резултат от спонтанни решения или нещо друго?

Гост в "Нашият ден" е психологът д-р Пламен Димитров, който анализира поведението и профила на "негласуващите".

По думите му на този балотаж за местни избори през 2023 година наблюдаваме изборна активност, която, за съжаление, не отразява участието на голяма част от гражданите. Докато само 25% от софиянците с право на глас са участвали в гласуването, 5% и повече са изразили своето отрицателно мнение, като са заявили, че "не подкрепят никого". Според него този феномен, известен като "нямо мнозинство", предизвиква сериозни въпроси относно легитимността на избраните представители.

Д-р Пламен Димитров, психолог и анализатор на избирателното поведение, коментира този проблем в интервю за предаването "Нашият ден". Той подчерта важността на разбирането на доминиращите фактори, влияещи на избирателното поведение, и на необходимостта от системни изследвания, които да го анализират в дълбочина. По думите му социологическите допитвания не са достатъчни, и е необходимо да се анализират по-фундаментални аспекти, за да се разберат закономерностите и връзките между тях.

Д-р Димитров се спря и на въпроса за междупоколенческия пренос на културата на негласуването. Той отбеляза, че ако родителите не са гласували и са споделяли тази практика с децата си, то това може да създаде корелация и да предаде "културата на негласуването" на следващите поколения.

Интересен факт, подчертан от доктор Димитров, е, че най-голямата част от негласуващите са бедстващи хора, съставляващи 42% от тази група, но друга част от негласуващите обратно – са успешни хора, които се справят с живота си.

Психологическият анализ на д-р Пламен Димитров ни предоставя вълнуваща перспектива върху културата на вота и избирателното поведение на гражданите през местните избори през 2023 година. Той ни напомня за необходимостта от обстойно изследване на тези въпроси и от развитие на стратегии за стимулиране на избирателната активност и участие в демократичния процес.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03