Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Независимите артисти в контекста на протеста за култура

Касиел Ноа Ашер в сцена от спектакъла "Театър, любов моя"
Снимка: Красимира Серафимова и Катерина Стаменова

Събитията на изминалата седмица ни показаха, че културната общност в България не се отказва да се бори за своите права. Протестът, проведен във връзка с недостатъчното заплащане в сектора на културата, представи 12 основни искания, които бяха отправени към властите – президента, премиера, депутатите, Министерство на финансите и на Културата. В тези точки се изтъква необходимостта от увеличаване на работните заплати в сектора и гарантиране на по-голяма финансова подкрепа за културните и институции.

Актрисата Касиел Ноа Ашер, която също участва в протеста, предостави ценна перспектива върху ситуацията. Тя сподели, че е представител на свободните артисти и подчерта необходимостта от по-голяма независимост в сферата на културата. В България се наблюдава дълъг път пред този сектор, преди да бъде признат и оценен в пълната си стойност. Касиел Ашер заяви в ефира на предаването “Нашият ден“, че все още липсва осведоменост и интерес към независимите сцени, а проблемът със заплащането и достъпа до театрални прояви е налице. "В България все още няма вкус и образование за това, че самите държавни театри трябва да имат квоти за независими спектакли", казва тя.

Това, което се надяваме, е че протестът и настояванията на културната общност ще бъдат взети предвид и ще доведат до подобрения в сектора на културата и изкуствата в България. Необходимо е да се отдаде заслуженото на хората, които създават и поддържат културното наследство на страната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29