Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От борбата за дете към борбата за образование. Пътят на един учител

Снимка: Личен архив

Дана Стойнова е учител в училище в с. Ръжена, Казанлъшко, където преподава на деца от ромски произход. Нейната роля не се ограничава само до преподавателска, тя често се изпълнява и като родител, довереник и приятел на децата. В интервю за "Нашият ден" Дана разказва как посреща трудностите в своята професия, как взема важни решения и как постига своите добри намерения, които реализира в класната стая.

Едно от ключовите моменти в живота на Дана, което вдъхновява нейната работа като учител, беше нейният личен път към осъзнаване и решение да стане учител. Тя споделя, че след години на борба с инвитро процедури и чакане на дете, стигнала до точката, в която осъзнала, че независимо какъв ще бъде изходът, искала да се ангажира и да помага на децата по някакъв начин. Този идея бързо се превърнала в желание да стане учител, и изглежда съдбата я подкрепила в този избор.

Дана подчертава, че днес много се говори за желанието и високата стойност на професията на учител. Този избор на кариера съвпада с момента в нейния живот и става част от нейната същност. Тя вижда в учителската професия възможността да помага на другите, особено на децата, които имат нужда от подкрепа и насоки.

Когато Дана стъпва на прага на училището, изпитва страх от неизвестното и се тревожи дали децата ще я приемат. Но магията се е случила мигновено. Тя споделя, че нейните ученици я приели като родител, наставник, приятел и съмишленик. Този уникален баланс и хармония в отношенията с учениците си идвали природно и се превърнали в източник на вдъхновение и мотивация за нейната работа.


За мнозина от децата, с които Дана работи, растежът става без присъствието на биологичните им родители. Вместо това, те научават да виждат учителя си като заместител на родителите си и наставник, който ги насочва в живота.

Дана Стойнова съчетава професионалния и личния си опит, за да създаде учебна среда, в която децата се чувстват обичани, подкрепени и вдъхновени да постигат успехи. Нейната история е пример за това, как едно човешко преживяване може да формира и промени живота на много други хора.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45