Бившият министър на здравеопазването Мими Виткова изрази своето мнение относно работата на Министерството на здравеопазването в интервю за предаването "Нашият ден". В своите изказвания тя подчерта важни проблеми и тенденции в здравеопазването в България, които според нея трябва да бъдат разгледани и решени.
Мими Виткова сподели своята загриженост по повод дългосрочната перспектива на системата за здравеопазване. Тя подчерта, че през последните две десетилетия липсват дългосрочни идеи за развитие и оценка на резултатите от предприетите промени, които започнаха през 90-те години и началото на новия век. Според нея промените в системата са превърнали здравната система в напълно пазарна, но липсва задълбочен анализ на това какви проблеми от старата система са били решени и дали са възникнали нови.
Също така бившият министър изтъкна резултатите от проучване, проведено от Центъра за изследвания при Народното събрание, което показва тревожни оценки от страна на гражданите. Над 60% от българските граждани смятат, че не могат да получат медицинска помощ, а 45% вярват, че биха могли да я получат само ако имат лични контакти с лекарите. Според нея е особено обезпокоително е, че над 800 хил. българи нямат никакъв достъп до лекар и първична медицинска помощ.
По думите на Мими Виткова проблемът не е само в малките болници, "които вече липсват", но и в областните градове, където здравеопазването е в "окаяно състояние". Тя предупреди, че може да се стигне до тотална липса на здравна система и призова да се промени перспективата към здравеопазването, като се откажем от нейния вид на пазарен субект.
Освен това, бившият министър изрази критика и по отношение на въвеждането на електронните рецепти. Тя посочи, че противопоставянето между фармацевти и лекари е довело до бъркотия, а въвеждането на електронните рецепти е трябвало да бъде предвидено по-гъвкаво и да се предостави "гратисен период", по време на който и хартиените, и електронните рецепти да бъдат валидни.Тези коментари отразяват становището на Мими Виткова относно здравната система в България и предизвикват обсъждания и размисли за бъдещето на здравеопазването в страната.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg