Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бежанският път: Как се чувства един млад иракчанин у нас?

| обновено на 09.11.23 в 12:44 | Интервю
Снимка: creativeeurope.bg

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" се обърна специално внимание на теми, свързани с грижата за другите, гостоприемството, споделянето на блага и борбата със злоупотребата с добрината. На Международния ден за борба срещу расизма, ксенофобията и антисемитизма. Разказваме историята на Лейт Ахмед – млад иракчанин, избягал от войната и преживял невероятен път, включващ Сирия и Дания, преди да пристигне България в края на 2008 година.

Лейт Ахмед споделя за своите преживявания в България и казва, че повечето хора, които е срещнал тук, са били добри и гостоприемни. Той споделя, че решението да дойде тук е било вдъхновено от близки хора, които вече са били в страната и са намерили приют. Независимо от някои неприятни моменти, Лейт Ахмед заявява, че е имал положителни преживявания у нас и се чувства добре.

Той споменава историческия контекст в Ирак и опасностите, които са го принудили да напусне родината си. Времената, преди да дойде в България, са били трудни и свързани с реални рискове от насилие на улицата.

Този разговор ни напомня за важността на гостоприемството и солидарността в срещата с бежанци и имигранти, които изпитват трудности и търсят убежище в чужда страна.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29

"Да! За живот!" – Националните спортни игри за трансплантирани започват

Започват Националните спортни игри за трансплантирани – "Да! За живот!" . Събитието ще се проведе на 18 и 19 май в Югозападния университет "Неофит Рилски" – Благоевград . Спортният празник се организира по инициатива на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН), в сътрудничество с висшето учебно заведение и Община Благоевград. За силата, за..

публикувано на 17.05.24 в 10:03

Безплатно приложение за помощ на животни в нужда

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви представяме едно мобилно приложение, чрез което могат да се подават сигнали за бездомни животни, имащи нужда от помощ. Приложението е разработено в България и е напълно безплатно. Идеята е всеки, който види животно в нужда и иска да помогне, да може да сигнализира чрез мобилната апликация на..

обновено на 17.05.24 в 09:53