От няколко години по различни места на планетата се водят локални войни. 2023 година за българите бе белязана от три – в Украйна, в Израел и ивицата Газа, и в Нагорни Карабах. И докато първите две получиха широко медийно отразяване, то тази в Нагорни Карабах като че ли само беше спомената.
На 12 октомври 2023 г. в Страсбург Парламентарната асамблея на Съвета на Европа изрази съжаление за последните събития в Нагорни Карабах и прие резолюция, в която се коментират тези събитията, които "принудиха почти цялото арменско население да напусне родината си и повдигнаха съмнения за етническо прочистване“.
ПАСЕ препоръча на Азербайджан "да предприеме незабавно мерки за гарантиране завръщането на арменското население на Карабах и защитата на правата им, като заедно с това гарантира защитата на арменското културно наследство в региона“.
Много държави изразиха съпричастност към съдбата на арменците и изпратиха хуманитарна и помощи. Но политически действия в посока трайно решаване на проблема липсват. Или поне за тях не се говори.
Как българската арменската общност изразява своята съпричастност към съдбата на сънародниците си – за това разговаряме в "Познати и непознати“.
"Те плащат този дан на геополитиката вече повече от век. Най-печалното е, че тази ябълка на раздора, заложена в началото на 20 век, най-вече при формирането на Съветския съюз, когато неговите лидери (Сталин) решават да раздават парчета от чуждата торта“, каза Вартануш Топакбашян, главен редактор на вестник "Ереван".
Още за историята на конфликта и повода за ескалацията му в наши дни – чуйте в звуковия файл.
Помощ за арменската общност в Нагорни Карабах организира и Никола Рахнев – човекът, създател на Гората БГ и станал известен освен с над 2 милиона дръвчета, засадени у нас, но и с помощта, оказана на пострадалите от земетресението в Турция, на пострадалите от наводненията у нас, на хората в Украйна.
"Винаги мотивите за помощ са едни и същи, чисто човешки. Когато видим, че някой се нуждае от помощ, защо да не го направим? Аз самият не съм религиозен, уважавам вярата на хората, независимо каква е тя, защото във всяка една вяра има ценности. В основата им винаги стои правенето на добро“, разказва Никола Рахнев.
За мотивите и безкористната помощ, която Гората БГ оказват на арменците от Нагорни Карабах, чуйте в звуковия файл.
"В Нагорни Карабах става дума за дълбока хуманитарна криза, но това е тема, която много често е оставяна в периферията заради икономически интереси. Така че, ако повече българи знаят за нея, ще бъдат и повече съпричастни“, продължава разговорът с Вартануш Топакбашян за съпричастността на българите към арменската общност в Нагорни Карабах.
Чуйте още в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg