Българска музика в изпълнение на квартет "Фрош" звуча в Южна Корея, а Струнният оркестър на Хонконг за първи път гостува у нас в понеделник в Концертната зала на Националното музикално училище.
Струнен квартет "Фрош" представи за пръв път пред корейска публика българска съвременна музика за струнен квартет, вдъхновена от фолклора. Концертът се реализира по повод сътрудничеството между МФ "Софийски музикални седмици" с директор проф. Момчил Георгиев и Корейското музикално сдружение "Изток-Запад" с председател проф. Бокнам Ли.
Квартет "Фрош" избраха четири произведения, които са премиери в Корея – Панчо Владигеров "Три акварела“, Марин Големинов "Микроквартет“, Добринка Табакова "On a Bench in the Shade”, и като световна премиера – Георги Андреев – "Шопски“. Програмата на "Фрош" е избрана така, че композициите да представят и българската народна музика.
По покана на Корейско сдружение "Изток-Запад" концертът се проведе на 4 ноември в гр. Сеул, в зала Пурджио Арт. Проф. Момчил Георгиев води лекция на тема "Българска съвременна музика за струнен квартет" с преводач Суми Ким, като основен партньор и инициатор на този проект. Национален университет – Джеджу покани квартет „Фрош“ да изпълни програмата на 6 ноември на остров Джеджу, който е едно от най-известните туристически дестинации и едно от най-красивите места в Корея.
На събитието присъстваха професори, композитори, професионални критици и официални дипломатически лица. Музикантите бяха извикани два пъти на бис а българската музика беше приета с огромен интерес и въодушевление. В Джеджу университет присъстваха повече от 130 студенти, за които беше изключително изненадващо да разберат, че България може да се гордее не само с киселото мляко и розово масло, а и с уникалното народно и класическо музикално творчество.
За турнето на квартет "Фрош" в Южна Корея, представянето на българската музика там, както и за гостуването на Оркестъра на Хонконг в София, разказва проф. Момчил Георгиев – председател на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – квартет "Фрош"
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg