Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцислав Диков

За рисуването и тайното тефтерче

За изложбата живопис и звукова среда "Диво"

| Интервю

Изложбата живопис и звукова среда "Диво" на музиканта и художник Венцислав Диков може да бъде видяна до 9 декември 2023 г. в галерия "Сердика".

В ефира на "Terra култура" той разказва за красивата фасада на цивилизацията и срещата с дивото в нас, за родовите послания и силата, която движи света.

"Аз съм се чувствал по някакъв начин ограничен, ако е толкова ясно интелектуално послание. Някак си творческият процес се спъва", казва той.

Венцислав Диков в студиото на

И допълва, че докато не се осъзнаем като група колектив, всичко е обречено. И винаги ще се дърпаме назад едни други, като смятаме, че сме различни.

"Нашата действителност ни влияе на ежедневно ниво и на всеки, който живее тук. Тези така наречени "промени", провлачени вече десетилетия – това ли ще бъде, друго ли искахме и какво стана", посочва художникът.

Той споделя, че е имал много черни фази на отхвърляне на тази действителност. В момента се опитва да се превъзпита.

"Ние правим света, възприемайки го. Не може да сме черногледи и песимисти и отчаяни, мрачни и потиснати и да очакваме, че светът около нас ще е по-различен", пояснява той.

"Имаше един такъв детски порив да стана художник. Вярвам на детето в мен. После дойде музиката и доминираше известно време", казва още Венцислав Диков.

Състоянията на ума и необятната вселена на подсъзнанието са неизчерпаем източник за творческа лаборатория на художника. Той изследвам състоянието, в което умът упълномощава тялото да твори, приканвайки обектите с неясно предназначение, населяващи подсъзнанието, да излязат на преден план. Връзката между човек и предмет може да е толкова дълбока, колкото връзката между човек и човек, дори по-дълбока.

Любопитството създава връзка. Картините нямат смисъл и цел сами по себе си. Смисълът се появява тогава, когато бъде установена връзката. А обучението в Германия има определен и специфичен отпечатък върху творчеството на художника.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Венцислав Диков е роден в София, в семейство на музиканти. Рисува от ранна детска възраст. За да запази самобитния си стил в изобразителното изкуство, избира да следва музика и завършва НМА "Панчо Владигеров“ и след това Hochschule für Musik в Мюнстер, Германия, с класическа китара. От 2003 г. Венцислав Диков е еднакво активен като художник и като музикант. Имал е над тридесет изложби в България и в чужбина (Токио, Париж, Берлин, Кьолн, Барселона, Люксембург и др.) Участвал е в артрезиденции (Япония, Словакия, Сърбия) и групови изложби (Германия, Турция, Сърбия, Словакия, Люксембург и др.) Негови картини са собственост на частни колекции по цял свят.

Снимки – Галерия "Сердика"
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45