Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дървото на живота

| Интервю

Процесите по донорството имат различна символика, но винаги едно послание – животът трябва да продължи, под каквато и да е форма. Една от кампаниите преди години беше под мотото "Частица от мен е за някого целият свят."

Но реалната картина показва, че донорството и трансплантациите години наред са проблем по нашите географски ширини. За разлика от страни като Испания и Хърватия, България трайно изостава от световните тенденции за разширяване обема на тази хуманна дейност. Медицинските екипи у нас са подготвени за сложните операции, по нищо не отстъпват на своите западни колеги. Но нагласите, народопсихологията, религиозните предразсъдъци, националните традиции и други фактори като че ли спъват всяко усилие.

Проф. д-р Никола Владов

В поредното издание "За здравето" наш гост е проф. д-р Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробна и панкреатична хирургия и трансплантология във ВМА. Известен хирург и лидер в областта на чернодробните трансплантации.  

Именно негова е основната заслуга за идеята и реализацията на международния курс по чернодробна и панкреатична хирургия, проведен от 16 до 18 ноември за поредна година. 

Акценти в разговора поставяме върху различни теми: критериите за съвместимост на органи и тъкани, работата на координаторите по донорство, "втория живот" и рисковете за отхвърляне, следоперативното лечение и грижа, приемането на имуносупресори.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 

За обществените, медийните и религиозните нагласи към процеса на донорството – коментар направи Поля Пантева, главен инициатор за създаването на тематичния сайт "Да! За живот!".

В минутите на редактора Кирил Чобанов предлага два сюжета – пряко включване на д-р Велислава Донкина - Кръстева, доктор по психология и директор на Националния център по психосоматика, и запис на д-р Сибила Маринова от МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. И двете "дами на българското здравеопазване“ коментират своите гледни точки по обсъжданите проблеми. В диалог д-р Донкина и проф. Владов обсъждат полезните практики, които са използвали в своята съвместна работа, и правят важния извод: при присаждане на чужд орган преживяемостта и качеството на живот зависят не само от тялото, но и от мобилизираната енергия на духа. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Маринова направи достояние опита в работата си на, без преувеличение, най-добрия координатор по донорство в страната.

Целия разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.  

В края на ранната съботна среща в ефира Мария Мира Христова представи тематичните акценти на "Семейно радио" – пореден брой на популярната поредица, премиерен за водещата от екипа на "Нашия ден".

Следващата ни среща от поредица "За здравето" в събота, 25.11.2023 г., е с уролога акад. Чавдар Славов, като ще поставим ударение върху лечението на заболяванията на простатната жлеза. 

Снимка - ФБ, "Да! За живот!", Национална кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44