Какво си представяте, когато чуете думата "приятнострашно"?
Приятнострашно е да признаеш, че си влюбен.
Приятнострашно е да се довериш на приятел.
Приятнострашно е да не знаеш истината.
Приятнострашно е да си самотен.
Приятнострашно е да имаш мечта.
Приятнострашно е да се оставиш на съдбата.
"Приятнострашно" е премиерното заглавие в афиша на Драматичния театър "Рачо Стоянов" – Габрово.
Постановката по пиесата на Яна Борисова е дело на младата режисьорка Валерия Минева.
"Текстът на Яна Борисова е много красив и заслужава да бъде поставен по специален начин. Това, което ценя в нейната драматургия, е, че когато я чета, тя сякаш е лишена от всякаква претенция. Разказва за едни нормални хора, за едни нормални човешки взаимоотношения по много деликатен начин, което сякаш съвременната драматургия понякога пропуска.
Много често съвременната драматургия представя едни по-бунтуващи се млади хора, обръща се внимание на зависимости или на неща, които са по-крайни – които, разбира се, присъстват в нашето общество. Докато Яна говори за едни други хора, деликатни хора, които са много "чупливи", за взаимоотношения, които бушуват между нас, но понякога остават недоизказани. При нея недоизказаното е водещото и когато чета нейните текстове, аз се потапям много "приятнострашно" в нейните взаимоотношения, които тя е изградила толкова умело, с много чувство за хумор, с много чувство за романтика", сподели по повод премиерата режисьорката Валерия Минева.
В представлението участват актьорите Таня Йоргова, Стоян Руменин, Любомира Башева, Атанас Димитров и Петко Койчев.
Сценографията е на художничката Киряна Аврониева, музика – Петя Габрова.
Премиерните представления са на 16 и 19 ноември.
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници. Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg