Новите сюрреалистични герои на илюстратора Здравко Денев оживяват в картините в новата му самостоятелна изложба в столичната библиотека-галерия "Хот Спот". Създателят на детската поредица "Молифани" разказва чрез тях за абсурдната действителност, която ни заобикаля и нейното проявление в създадените от него образи.
"Народът съвсем полудя и хората се държат все по-сюрреалистично. Картините ми скоро ще престанат да изглеждат налудничави и странни, на фона на вихрещата се повсеместна идиотия", споделя за новите си творби художникът.
Картините са правени с молив, акварел и дигитална обработка и продължават идеите на автора от дебютната му изложба с артпринтове под заглавие "Едно" по време на пандемията през ноември 2021 г.
"Това са просто неща, които са ме забавлявали, измъчвали или интригували", споделя илюстраторът за процеса на създаване на своите творби.
Здравко Денев търси и намира вдъхновение "навсякъде, във всичко и във всеки. Но дърветата са най-интересни. В кората, клоните, листата, кривините им се крият цели приказки. А приказката е най-важното за всеки един създател", убеден е художникът.
Изложбата ще продължи три седмици и картините могат да се разгледат до 8 декември в "Хот Спот".
Здравко Денев е роден през 1971 г. в град София. Завършва "Илюстрация и оформление на книгата" в Националната художествена академия. Работи години наред в областта на книгоиздаването, периодиката, рекламата и графичния дизайн като артдиректор, дизайнер, илюстратор и фотограф. Има и богат опит в областта на рекламата, анимацията, карикатурата, кавалетния шарж. В живописта експериментира с традиционни и дигитални изобразителни средства.
Създава и развива детската серия "Молифани" – поредица от написани и илюстрирани от него издания и продукти за най-малките.В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg