На 19 август 1923 г е роден един от най-значимите български лингвисти – личност с обаяние и размах, надхвърлил границите на страната и времето си – проф. Мирослав Янакиев.
Новатор, непризнаващ неприкосновеността на догмите, провиждащ далеч напред във времето търсенията и достиженията на науката и технологиите, отзивчив събеседник, наставник и критик, учен с енциклопедична ерудиция и лабораторна прецизност в търсенето и откриването на закономерности в наглед неподдаващата се на измерване материя на езика, стила, литературата - такъв остава той в спомените на своите студенти, колеги и съмишленици.
На проф. Янакиев беше посветен семинарът на Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов" на Пловдивския университет под надслов "Лингвистът, изпреварил своето време".
За личността и делото на проф. Янакиев в предаването "За думите" разказват доц. Красимира Чакърова, д-р Десислава Димитрова и студентката Елица Маринова от катедрата "Български език" на Пловдивския университет. Лични спомени споделя проф. Мирослав Дачев.
Чуваме и част от казаното от доц. Боян Николаев, студент и колега на проф. Янакиев, по повод кончината му на 9 ноември 1998 г. в архивен запис на предаването.
Чуйте повече в звуковия файл.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg