На 19 август 1923 г е роден един от най-значимите български лингвисти – личност с обаяние и размах, надхвърлил границите на страната и времето си – проф. Мирослав Янакиев.
Новатор, непризнаващ неприкосновеността на догмите, провиждащ далеч напред във времето търсенията и достиженията на науката и технологиите, отзивчив събеседник, наставник и критик, учен с енциклопедична ерудиция и лабораторна прецизност в търсенето и откриването на закономерности в наглед неподдаващата се на измерване материя на езика, стила, литературата - такъв остава той в спомените на своите студенти, колеги и съмишленици.
На проф. Янакиев беше посветен семинарът на Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов" на Пловдивския университет под надслов "Лингвистът, изпреварил своето време".
За личността и делото на проф. Янакиев в предаването "За думите" разказват доц. Красимира Чакърова, д-р Десислава Димитрова и студентката Елица Маринова от катедрата "Български език" на Пловдивския университет. Лични спомени споделя проф. Мирослав Дачев.
Чуваме и част от казаното от доц. Боян Николаев, студент и колега на проф. Янакиев, по повод кончината му на 9 ноември 1998 г. в архивен запис на предаването.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg