Изкуствен интелект и естествен интелект – една двойка, която напоследък буди много дискусии, а по всичко изглежда, че в бъдеще ще буди още повече. Докъде стигна комуникацията между човек и изкуствен интелект? Какво вече могат да правят големите езикови модели? Кой е авторът и изобщо какво е авторството, когато машините придобиват все по-съществена роля в създаването на произведения на изкуството?
Все важни и интригуващи въпроси, по които се разгърна креативен разговор в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". В него участие вземат Радина Банова-Стоева, правен консултант към Български център за нестопанско право, както и журналистът Георги Караманев и фотографът Ивайло Петров, които разказват дигитални истории в текст и изображения, съчетани в едноименна книга.
"Колкото повече информация се генерира през изкуствен интелект, толкова повече се размива първоначалният източник. И ако ние не знаем кой е първоначалният източник или пък няма как да разберем кой е първоначалният източник – как да създадем критичността, с която да гледаме съдържание, независимо от кого е създадено то?", посочи Радина Банова-Стоева.
Тя има принос към сайта chovek.ai, разработен съвместно от БЦНП и креативно студио "Fine Acts", а целта му е популяризиране защитата на правата на човека при разработване и използване на технологии. Съществена тема, особено с оглед на рисковете при взаимодействията на изкуствения интелект и човека.
Георги Караманев ги обобщи така: "Имаме една черна кутия, която получава някакви входни данни. Ние знаем какво се случва на първото ниво и знаем какво получаваме. По средата има слоеве от алгоритми, които търсят закономерности, които по някакъв начин обработват част от задачата, но ние в нито един момент не знаем какво се случва. И от тук нататък наистина става дума за промяна в парадигмата."
Тази голяма промяна неминуемо засяга и позицията на хората, като автори на собствената си реалност. В случая сякаш не е трудно да се види сериозното разколебаване на тази позиция. "Ако говорим за софтуери, нека да използваме този повърхностен термин, там за авторство е много, много сложно да се говори поначало. Защото това, което ние правим, е, че описваме някаква идея, но всъщност интерпретацията и визуализацията на тази идея са изцяло в ръцете на алгоритъма", изтъкна Ивайло Петров.
Към интересната дискусия, в рамките на която участниците направиха и творчески експеримент заедно с изкуствения интелект, косвено, чрез интервю, се включи Мариана Тодорова, доктор по футурология и изследовател в Института по философия и социология към БАН, автор на книгата "Изкуственият интелект – кратка история на развитие и етични аспекти на темата".
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg