Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Самотен и встрани" – 90 години от рождението Янаки Манасиев

Янаки Манасиев е сред ярките имена на българското изкуство от втората половина на XX век, но остава недостатъчно познат на публиката и особено на по-младото поколение. За краткия си жизнен път авторът създава внушително по обем, разнообразно и високостойностно творчество. 

Изложбата "Самотен и встрани" в СГХГ е по повод 90 години от рождението на художника и е най-мащабната, подготвяна досега. 

Експозицията предлага пълен обзор на творчеството на Янаки Манасиев, като представя както едни от най-емблематичните негови произведения, така и по-малко познати творби. 

Сред своите съвременници Янаки Манасиев е имал авторитета на смел експериментатор и новатор, който вкарва нови сюжети и изразни средства в изкуството на 60-те и 70-те години на XX век, време, което се стреми да се отърси от догмата на соцреализма.

Изложбата разкрива именно това и същевременно показва и интимния свят на художника, останал встрани от оживения културен живот на България, за да се посвети на изкуството.

Изложбата е посветена на 90 години от рождението на Янаки Манасиев и може да бъде видяна до 11 февруари 2024 г. в СГХГ.

Снимка – СГХГ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Като по персийски килим

В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс.  Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..

публикувано на 10.04.25 в 18:10

Чекмо се завръща за последно лудo приключение

През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..

обновено на 10.04.25 в 17:34
Мая Бабурска, Валентин Ганев и Линда Русева (от ляво надясно)

Хора и животни, приятели и съзаклятници в "Хумор и сатира"

Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..

публикувано на 10.04.25 в 16:40

Дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек" на Мартина Вачева и Мич Брезунек

Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..

публикувано на 10.04.25 в 16:18
Руслан Беров на годишните награди

Руслан Беров представя интерактивен спектакъл

Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб.  Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата.   Ето какво сподели той за своя интерактивен..

публикувано на 10.04.25 в 15:20