Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

(Не)стабилни ли са Западните Балкани?

| Анализ
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на последната си визита в Северна Македония
Снимка: БТА

В периода от 19 ноември до 22 ноември 2023 г. генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посети Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Северна Македония.

"Посещението на Йенс Столтенберг на Балканите идва в един момент на нарастващо напрежение в Западните Балкани", казва журналистът Райна Асенова, директор на Дирекция "Балкани" в БТА.

По думите ѝ най-голямата заплаха за региона е напрежението между Косово и Сърбия. Последната ескалация на напрежението е на 24 септември в Северно Косово, когато въоръжена група косовски сърби влязоха в сблъсък с косовската полиция, при което загинаха косовски полицай и трима от сръбските нападатели. Преговорите, които двете страни водят с посредничеството на ЕС за нормализиране на отношенията си, отново са в застой.

Йенс Столтенберг посочи, че няма реална военна заплаха за срещу която и да е страна съюзничка на НАТО в региона, тъй като след инцидента от края на септември може да избухне нова война в района, подклаждана от Сърбия. Още повече, че през последните дни Сърбия разположи противовъздушни системи в непосредствена близост до границата с Косово. Въпросът беше поставен по време на двустранната среща на премиера Албин Курти с Йенс Столтенберг в Прищина. В отговор на това сръбският президент Александър Вучич заяви, че "къде и как ще разположим нашата армия в съответствие с конституцията на Република Сърбия и законите на тази страна, без да застрашаваме никого по никакъв начин, това е наша работа".

Сърбия в последно време изостри отношенията си с още съседни държави. Наскоро хърватски дипломат беше изгонен от Сърбия с обвинението, че работи извън определените от Виенската конвенция права и правомощия. Последва ответна реакция и от страна на Хърватия и един сръбски дипломат бе отзован.

Словения отказа да приеме акредитивните писма на посочения за нов сръбски посланик в Любляна, защото това е бившият сръбски военен министър Зоран Джорджевич.

"Страните от Западните Балкани така се окопали в своите позиции и много трудно е да бъдем оптимисти и да смятаме, че това посещение ще отключи някаква процеси на позитивно развитие", казва още тя.

След събитията в Северно Косово страните-членки на НАТО увеличиха броя на членовете на мисията КейФОР в Косово до 4500 войнициА Босна и Херцеговина ще получи близо 53 млн. евро за усилване на отбраната и сферата на сигурността. НАТО гледа на Босна и Херцеговина като единна страна и е загрижено от сепаратистката реторика и реториката на разделение, както и за външните влияния, особено от Русия, което личи в изказванията на босненския сръбски лидер Милорад Додик.

Членството на страната в ЕС е добро, но трябва да се бъдат изпълнени някои условия, като промените в Конституцията, с които Северна Македония се задължи да запише българите като държавотворен народ.

Чуйте подробности в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35