"Антитъга" се нарича театралният пърформанс по текстове на поета и драматурга Стефан Иванов, който беше показан премиерно в ТР "Сфумато". Режисьор е Антон Угринов. Участват младите актьори Анета Иванова, Василена Кънева, Йордан Върбанов и Петар Андреев.
Интересно решение е да бъде включена пианистката Александра Дичева, чието изпълнение на живо хармонира с авторовата идея. "Антитъга" е, защото ненормалните, катастрофалните състояния всъщност не трябва да бъдат взимани за нормални. Не трябва да се гледа на тях като на норма. Трябва да им се противостои, когато има тъга, трябва да има равна по сила и обратна по действие антитъга“, казва Стефан Иванов в интервю за БТА.
Спектакълът ни въвежда във вътрешния свят на младите хора днес. Фрустрирани от настояването да успеят, те се самообвиняват, че не са социално адаптивни, че се депресират, опитват да заглушат болките, копнежа за разговор и общуване със субстанции, с крясък. Тяхната остра нужда от любов и разбиране е незадоволена, самотата и психологическите травми, които са следствие на живота им в болно общество, в абсурдна държава, всекидневно ги съпътстват, усещането им е, че са в капан, а се стремят към щастие.
"Антитъга" е мрачна диагноза на съвременния човек, но успява да изведе зрителя от този мрак с немалка доза спасителна абсурдна ирония.
Следващото представление е на 12 декември.
Чуйте Стефан Иванов.
Снимки – ТР "Сфумато"
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg