Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антитъга и ирония

"Антитъга" се нарича театралният пърформанс по текстове на поета и драматурга Стефан Иванов, който беше показан премиерно в ТР "Сфумато". Режисьор е Антон Угринов. Участват младите актьори Анета Иванова, Василена Кънева, Йордан Върбанов и Петар Андреев. 

Интересно решение е да бъде включена пианистката Александра Дичева, чието изпълнение на живо хармонира с авторовата идея. "Антитъга" е, защото ненормалните, катастрофалните състояния всъщност не трябва да бъдат взимани за нормални. Не трябва да се гледа на тях като на норма. Трябва да им се противостои, когато има тъга, трябва да има равна по сила и обратна по действие антитъга“, казва Стефан Иванов в интервю за БТА. 

Спектакълът ни въвежда във вътрешния свят на младите хора днес. Фрустрирани от настояването да успеят, те се самообвиняват, че не са социално адаптивни, че се депресират, опитват да заглушат болките, копнежа за разговор и общуване със субстанции, с крясък. Тяхната остра нужда от любов и разбиране е незадоволена, самотата и психологическите травми, които са следствие на живота им в болно общество, в абсурдна държава, всекидневно ги съпътстват, усещането им е, че са в капан, а се стремят към щастие.

"Антитъга" е мрачна диагноза на съвременния човек, но успява да изведе зрителя от този мрак с немалка доза спасителна абсурдна ирония.  

Следващото представление е на 12 декември.

Чуйте Стефан Иванов.

Снимки – ТР "Сфумато"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03