Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Франсоа Вийон във филма "Немилосърдната красавица"

Филмът разкрива връзката на средновековния поет с богомилството и България

Българският игрален филм "Немилосърдната красавица" се радва на голямо международно признание и донесе 55 награди на независимата продукция преди премиерата на 8 декември в България.

Филмът на режисьора Николай Богомилов (Тимотео) е създаден през 2023 година и показва с избора на сценичните си локации природните и исторически богатства на страната ни.


"Немилосърдната красавица"е увлекателно, емоционално динамично и високохудожествено историческо кино с множество препратки към вечни теми, особено актуални и в днешно време.

Продукцията разказва част от историята на средновековния поет Франсоа Вийон и представя неговата противоречива личност в различна светлина от общоприетите представи. Главният герой е събирателен образ наВийон, а също и на поета Ален Шартие и религиозния проповедник Джироламо Савонарола.

Николай Богомилов създава филма след дългогодишно независимо проучване с руския историк и писател Фаина Гримберг, което доказва, че Франсоа Вийон е бил последовател на богомилството и неговите корени са в България.


Фаина Гримберг издава книгата "Франсоа Вийон като огледало н западноевропейските българи", която се представя на научна конференция в Москва през 2014 година в присъствието на учени от Сорбоната и цяла Европа. Проучването разобличава почти 600-годишния мит, че Франсоа Вийон е гуляйджия и разбойник. Според изследването средновековният поет е бил високо интелектуален и силно религиозен човек, който заради катарските си убеждения, които е отстоявал смело и до края на своя трагичен живот, е заклеймен от официалната църква. Той е въвлечен в измислен съдебен процес, изтезаван и в крайна сметка убит.


Името на филма е вдъхновено от поемата "Немилосърдната красавица" на Ален Шартие, а любовната нишка е авторска интерпретация на легендата за отношенията между него и кралица Маргарет Стюарт.

Историческият сюжет е преплетен с магията на притчи и приказни светове, които дават одухотворяващо визуално послание.


Сценаристи са Николай Богомилов (Тимотео) и Винсент Моли, режисьор е Николай Богомилов, оператор Емил Топузов. Завладяваща е и музиката към продукцията, която се превръща в неотделим от действието персонаж.Тя включва произведения на Гия Канчели, Йоханес Брамс, Йохан Себастиан Бах, Янис Ксенакис. Ролите са поверени на български и френски актьори, чиито лица и осанка кореспондират с епохата - Винсент Моли, Баярма Баярма, Нели Дренска, Борис Григоров, Адриана Димова, Микаел Рабу и др.

Филмът е продукция на българската компания "Ергана филмс продакшън" – Ангел Ставрев, Марика Тошева и Николай Богомилов.

Снимки и видео: "Ергана филмс продакшън"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52