"От авторите и читателите за книгите и четенето" е издание, съставено от Светлозар Желев и Анна Лазарова, което събира 42 лични разказа от известни съвременни наши писатели, автори, журналисти, които си припомнят своите първи стъпки в полето на четенето. Те отговарят и на анкета, в която споделят важните за тях заглавия, онези, които помнят цял живот и за които смятат, че са формирали мирогледа им.
"Тази книга е възможна стъпка към това да приобщим, да поканим хората, да намерят пътя – казва Светлозар Желев – Големият проблем е, че липсата на четене води до много по-сериозни проблеми. Когато си недочел това те прави изключително фанатичен, хората започват да вярват на една идея и започва да проработва така наречения принцип на Дънинг - Крюгер – убеденото невежество."
Според Анна Лазарова книгите са важни за хората, защото подпомагат начина им на справяне със заобикалящата ги среда, те са още един начин да справим, да се стремим към нещо повече. "В дигиталната ера книгите изостават, мислим, че книгата е равна на учебника, а това не е така, при книгата няма трябва, тя е за удоволствие" – казва тя
Сред имената на авторите в сборника са проф. Цочо Бояджиев, поетът Стефан Иванов, Георги Господинов, Палми Ранчев, Здравка Евтимова и още много. Всички те, според Светлозар Желев, трябва да се мислят като приятели, в чиито съвет можем да се вслушаме.
Премиерата на изданието ще бъде на 29 ноември в Литературния клуб на Столична библиотека. Чуйте в "Какво се случва“ още за "От авторите и читателите за книгите и четенето".
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg