Първата у нас онлайн онкокомисия за рак на гърдата вече е факт в мобилното приложение BreastHelp. Апликацията е разработена по идея на хирурга и началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия д-р Ваня Митова в УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски". Съвсем отскоро в приложението заработи и първата у нас онлайн комисия за рак на гърдата.
"Ракът на гърдата в последните години претърпя истинска революция в лечението си, защото ние, лекарите, все по-често имаме възможност да ползваме повече медикаментозното лечение, а не само химиотерапията. Тъй като пациентките, като чуят за медикаментозно лечение, веднага насочват вниманието и стреса, който преживяват от това заболяване, именно с думата химиотерапия. Напротив вече има медикаменти, които са насочени към посока таргетно лечение и в посока хормонална терапия. Имунотерапия също се прави на болните от рак на гърдата."
Това казва в интервю за БНР онкологът д-р Ваня Митова.
За всички тези медикаментозни комбинации трябва да има медицински показания. Биологията на тумора трябва да е ясна, да са ясни всичките ѝ характеристики. И когато всичко се случва стъпка по стъпка, както би трябвало да бъде, това дава възможност на лекарите да използват тези медикаменти, включително преди операция. Това помага на тумора да се свие, да намали размера си, а това улеснява лекарите. Те могат да прилагат по-друг тип хирургия, свързана със запазване на гърдата и с нейната реконструкция, посочва тя.
"Идеята е да съхраним максимално качеството на живот на пациентката, така че, след като премине цялото лечение да излезе от този кръг на ада със самочувствие, че не е нарушена женствеността ѝ", допълва тя.
По думите ѝ тези пациенти трябва да се допитат до мултидисциплинарен екип от специалисти, който да вземе решение за най-подходящото лечение, а не то да става еднолично. Тук е мястото на онкокомисията.
Специализираните болници, които имат огромен обем пациенти с еднаква патология, където разполагат с целия набор от специалисти за специализирана онкологична грижа. Това са местата, където трябва да се насочат пациентите.
Време е в България да се сертифицират такива специализирани центрове за лечение на рак на гърдата.
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg