Първата у нас онлайн онкокомисия за рак на гърдата вече е факт в мобилното приложение BreastHelp. Апликацията е разработена по идея на хирурга и началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия д-р Ваня Митова в УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски". Съвсем отскоро в приложението заработи и първата у нас онлайн комисия за рак на гърдата.
"Ракът на гърдата в последните години претърпя истинска революция в лечението си, защото ние, лекарите, все по-често имаме възможност да ползваме повече медикаментозното лечение, а не само химиотерапията. Тъй като пациентките, като чуят за медикаментозно лечение, веднага насочват вниманието и стреса, който преживяват от това заболяване, именно с думата химиотерапия. Напротив вече има медикаменти, които са насочени към посока таргетно лечение и в посока хормонална терапия. Имунотерапия също се прави на болните от рак на гърдата."
Това казва в интервю за БНР онкологът д-р Ваня Митова.
За всички тези медикаментозни комбинации трябва да има медицински показания. Биологията на тумора трябва да е ясна, да са ясни всичките ѝ характеристики. И когато всичко се случва стъпка по стъпка, както би трябвало да бъде, това дава възможност на лекарите да използват тези медикаменти, включително преди операция. Това помага на тумора да се свие, да намали размера си, а това улеснява лекарите. Те могат да прилагат по-друг тип хирургия, свързана със запазване на гърдата и с нейната реконструкция, посочва тя.
"Идеята е да съхраним максимално качеството на живот на пациентката, така че, след като премине цялото лечение да излезе от този кръг на ада със самочувствие, че не е нарушена женствеността ѝ", допълва тя.
По думите ѝ тези пациенти трябва да се допитат до мултидисциплинарен екип от специалисти, който да вземе решение за най-подходящото лечение, а не то да става еднолично. Тук е мястото на онкокомисията.
Специализираните болници, които имат огромен обем пациенти с еднаква патология, където разполагат с целия набор от специалисти за специализирана онкологична грижа. Това са местата, където трябва да се насочат пациентите.
Време е в България да се сертифицират такива специализирани центрове за лечение на рак на гърдата.
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg