Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Ангел Кунчев

Грипът ще достигне епидемични нива в края на януари

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Краят на ноември е, а все още рядко се засича грип. През годините не е имало такова закъснение на грипния сезон.

"Ние изследваме само ограничен брой серуми от хора, които показват подобна симптоматика от цялата страна", казва доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

Факт е, че може да се приеме, че грипът чука на врата и дори с единия крак е влязъл в България. Налице е начална циркулация на отделни места, която тепърва предстои да се засили през месец декември. 

По думите му, на база на статистиката, която водим от дълги години, се оказва, че краят на януари, началото на февруари е най-често срещаното време, през което епидемията достига своя пик и започва сравнително бърз спад. И тази година, плюс минус две седмици, ще бъде в рамките на този период.

Грипните щамове, които се очакват тази година, са "Виктория", "Уисконсин" и "Дарвин". През последните години противогрипните ваксини включват четири щама.

Всяка година се препоръчва октомври и ноември, като най-подходящи за ваксинация. И през декември може да се постави такава ваксина, твърди доц. д-р Кунчев.

"Голяма част от поръчаните до момента 305 000 дози, които държавата осигурява безплатно за хората над 65-годишна възраст,  вече са употребени", казва още той.

За сезонния грип обичайни симптоми са възпалено гърло, запушен нос, треска, мускулни болки да се появят внезапно. Болният е заразен около пет дни. Три четвърти от контактните с добри защитни сили в момента не се разболяват.

Отново дойде времето на маските. Важно е, когато влизаме в лечебно заведение, да носим задължително маска. Covid-19 продължава да циркулира. 

172-ма са новите заразени с коронавирус през изминалото денонощие, като от тях 62,21% не са ваксинирани.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Град Съединение – 139 години по-късно

139 години след Съединението на Княжество България с Източна Румелия в "Нашият ден" отправяме поглед към град Съединение . За днешната празнична програма разказва кметът на града Георги Руменов . По думите на Руменов настроението в град Съединение е приповдигнато, а жителите имат самочувствието, че са част от честването на великия акт от..

публикувано на 06.09.24 в 09:50

Пловдив празнува в Деня на Съединението

В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува . "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки,  Георги Шопов , учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей в Пловдив...

публикувано на 06.09.24 в 09:25

Черешови дневници

Борислав Бориславов е един от производителите на череши в кюстендилския край. Завърнал се от чужбина с желание да произвежда в България, най-естественото за него е да направи черешови и сливови градини. Реколтата тази година бе особено богата и голяма част от плодовете бяха оставени по дърветата. Освен за своята дейност и за кюстендилския край,..

публикувано на 06.09.24 в 09:19
Д-р Бирали Бирали и отец Иван Петков

Съединението тогава и eдинението днес

" С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, ... в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. ... Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко..

публикувано на 06.09.24 в 08:28

139 години след Съединението на Княжество България с Източна Румелия

  "Съединението прави силата, а силата ражда независимостта."  За завета на Съединението и неговата интерпретация 139 години по-късно в "Нашият ден" говорят историците доц. Алека Стрезова, д-р Александър Стоянов, проф. Даниел Вачков и доц. Милен Михов. Доц. Стрезова разказва предисторията на Съединението, в чиято основа стои..

публикувано на 06.09.24 в 08:25