Тя е родена в Молдова, в българското село Валя Пержей. Преди близо 30 години решава да поеме обратния път към прародината заедно със семейството си. С всички неизвестни, изпитания, болка и щастие от преживяването на една лелеяна от поколения мечта – да е на българска земя, под българското слънце, сред българска реч и хора – колкото близки, толкова и далечни – и с носталгията по родното място и близките, останали в земята, дала им подслон и шанс за нов живот в кървавото и размирно време преди два века.
Татяна, Таня Танасова е гостенка на предаването "За думите", а поводите за това са новата стихосбирка "Капчица любов", няколко награди ("Златен век" на Министерството на културата, паметен медал "Паисий Хилендарски" на Изпълнителната агенция за българите в чужбина) и чудесен личен юбилей.
Първият език, чрез който открива света, е старинният български диалект на нейните родители, ревниво пазен и предаван от поколения заедно с разказите за преселението и обещаното завръщане в родната земя. Книжовния български опознава с един речник и антология любовна лирика. Журналистическата работа в Кишинев и Болград също са в служба на българския дух и самопознание на сънародниците ни в Бесарабия.
В България посреща трудностите и несгодите на битието с упоритата вяра, че изпълнява дълга на дедите си в името на децата и внуците си. Пише, рисува, събира късчетата история на родовете си и дава кураж на хората, поели по пътя на завръщането или на поезията.
Чуйте разговора с Таня Танасова в звуковия файл.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg