Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиз Нюджънт и марианските падини на човешката душа

Снимка: @Ednorog.BG

Тази седмица в София гостува ирландската писателка Лиз Нюджънт. Тя представи най-новия си преведен на български език роман "Странната Сали Дайъмънд".

Лиз Нюджънт е автор на криминални романи, някои от които нашите читатели вече познават. Сред тях са: "Загадката Оливър", "Стаено зло", "Малки жестокости". Книгите ѝ се отличават с въздействащи психологически портрети на отрицателни герои и увлекателен разказ, изследващ влиянието, което престъпната им психика и разрушително социопатно поведение оказват върху живота на хората около тях. Зло, което е трудно да бъде уловено в кадъра на всекидневното съществуване, но многократно по-трудно – да бъде назовано и изобличено с думи. Тази тъмна стихия, разпознаваема само по разрушителните последствия върху жертвите, е уловена майсторски в сюжетите на ирландската писателка Лиз Нюджънт.

"Загадката Оливър" е дебютният роман на Лиз Нюджънт, който още с публикуването си през 2014 година привлича вниманието на читателите и критиката в Ирландия. Трилърът се изкачва до върха на класациите за бестселъри и през същата година е отличен на Ирландските литературни награди за Криминален роман на годината. Цели четири Ирландски награди е спечелила тя за своите пет романа. Книгите на ирландската писателка са преведени на 16 езика.

Нюджънт е удостоена и с наградата "Жена на годината" в областта на литературата за Ирландия от списание "Татлър" през октомври 2017 г.

През февруари 2021 година Университетът в Дъблин ѝ връчи наградата на името на Джеймс Джойс за нейните литературни постижения.

Освен че работи по своите бестселъри, Лиз Нюджънт води и семинари по писане на телевизионни сценарии, продуцира и ръководи литературни клубове. Тя живее в своя роден град Дъблин със съпруга си Ричард Маккълоу.

Романът "Странната Сали Дайъмънд" е най-новата история, която Лиз Нюджънт предлага на читателите. Макар да е по-различна от предишните книги на авторката, заради очарователната героиня Сали Даймънд, и в този сюжет ирландската писателка не изневерява на себе си, поставяйки под прожекторите ужасяващата лекота, с която поредната личност с ущърбна психика безнаказано съсипва не една човешка съдба.

След премиерата ирландската писателка на "Странната Сали Даимънд" даде интервю за "Артефир". Чуйте го:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трябва ли да си идеалист на 20?

" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...

публикувано на 31.03.25 в 10:10

От мечти до реалност: Истории от махалата

На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..

публикувано на 31.03.25 в 09:44

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05