В град Добрич, благодарение на новосформираната младежка инициатива "CultureHUB", Световната седмица на предприемачеството беше отбелязана със специално събитие за гимназисти, наречено "Лаборатория: Млад предприемач".
Този нестандартен формат на конкурс за предприемачески идеи, наречен "Incubator", предостави възможност на младите участници да срещнат опитни предприемачи, да работят в екип и да разработят свои бизнес идеи, фокусирани върху икономическия потенциал и иновациите в региона.
Събитието привлече над 40 активни младежи от 10 училища в Добрич, които се ангажираха да работят по различни каузи и проекти, свързани с предприемачество и иновации. Един от участниците, единадесетокласникът Георги Николов, сподели своите впечатления от "Лаборатория: Млад предприемач" в интервю за "Нашият ден".
Георги Николов разказа: "Участвахме около 40 гимназисти от 10 училища. Програмата имаше за цел да обясни малко повече какво точно представлява предприемачеството. Бяхме разделени на седем екипа, като трябваше всеки екип да създаде своя собствена бизнес идея. Събитието беше голямо разнообразие за мен“.
Акзията не само насърчава участието на младежите в процеса на предприемачество, но и подчертава важността на тяхната роля в развитието на икономиката на Добрич. "Младежите в Добрич можем да помогнем много за изграждане на икономиката. Целта на инициативата беше да се измислят седем различни идеи от седем екипа, които да подпомогнат икономиката на Добрич. От тези седем идеи, три бяха избрани като най-добри. Бъдещето на младежите в Добрич ще става все по-добро", добави Георги.
Събития като "Лаборатория: Млад предприемач" не само вдъхновяват младите поколения да развиват свои предприемачески идеи, но и създават почва за иновации и развитие в регионалния бизнес сектор. Такива инициативи са от съществено значение за насърчаване на предприемаческия дух сред младите хора и за подкрепа на развитието на обществото и икономиката в бъдеще.
Чуйте разговора в звуковия файл.
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg