Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрю Къркман – между музикознанието и изпълнителската практика

Андрю Къркман
Снимка: Derek Higgins

През ноември музикологът и диригент на консорт "Беншоа" Андрю Къркман беше отличен с наградата за ранна музика на Американското музикологично общество. Причината е последната му книга, която представлява прозорец към музикалния живот в късното Средновековие в църквата в Сент Омер в Северна Франция. Архивът на институцията е изключително добре запазен, което позволява да се разкрият множество детайли от това време.

"Това, което смятам, че можем да научим от подобни архиви, е какво е било ежедневието на хората в тези институции. Не става дума за големите музикални шедьоври, въпреки че и те са част от историческата картина, защото така можем да научим много и за известните музиканти и композитори от тези векове. Но най-интересното е да разкрием как те са функционирали във всекидневието си: как са си изкарвали прехраната, колко им е било заплащано, как са развивали кариерите си от момчета в хора до най-високите постове в църквата. Но освен това човек научава и за личните им отношения, които могат да бъдат доста бурни, а на моменти и дребнави."

Важен акцент в книгата представлява обучението на момчетата хористи към църквата в Сент Омер. Какво разкрива архивът за техния живот, чуйте в звуковия файл:

Консорт
Но бъдещите проекти на Андрю Къркман с консорт "Беншоа" също предизвикват интерес. Месата на Якоб Обрехт върху италианската мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен вид – само два от четирите гласа са запазени. Но неотдавна музикологът и композитор Фабрис Фич реконструира липсващите две партии – дисканта и тенора – и догодина широката аудитория ще може отново да чуе тази меса благодарение на музикантите от консорт "Беншоа", които миналия месец са записали произведението.

Какво сподели Андрю Къркман за звукозаписния процес на месата, чуйте във файла:

Този вторник (5 декември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" ви срещаме с Андрю Къркман и слушаме изпълненията на консорт "Беншоа" на музика от Гийом Дюфай, Антоан Бюноа, Петрус де Домарто и Йоханес Пюлоа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44