Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Мутафчиев: Министърът на културата да е адвокат на сектора, а не PR на правителството

| обновено на 06.12.23 в 10:16
Христо Мутафчиев
Снимка: БГНЕС

Синдикатите в сектора на културата се обединиха в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!" и се събрират днес пред Министерството на културата, изразявайки недоволството си по повод ниските бюджети за културната сфера. Причината за тяхното недоволство е предстоящият проект за бюджет, който според тях е недостатъчен за подкрепа на изкуствата и културната дейност в страната.

Протестът пред Министерството на културата има за цел да изпрати послание към правителството и да подчертае необходимостта от промени в културната политика на държавата. Исканията на синдикатите са формулирани в 3 точки: първо, те настояват за законови промени, да гарантират бюджет, достатъчен за увеличаване на доходите и възнагражденията на работниците в културната сфера; второ, изискват осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура; и трето, те призовават за ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри, фолклорни ансамбли и театри.

Председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев изразява мнението си в ефира на "Нашият ден" и подчертава неотложната нужда от подобряване на ситуацията. Той заявява, че от 30 години, през които работят в театралната сфера, нито една правителство не се е опитало да 1% от БВП за културните нужди на страната . Според Мутафчиев този протест представлява възможност за диалог и акцентира върху позитивната енергия, проявявана от целия сектор.

Той подчертава, че културата е от решаващо значение за обществото и акцентира върху важността на инвестициите в нея. Според него пандемията, когато хората бяха лишени от достъп до галерии и музикални зали, е доказателство за необходимостта от културни средства и изкуствата като цяло. Мутафчиев заявява, че хората се завръщат към културните власти, и това налага подкрепата и инвестициите от страната на държавата. Той изразява личното си желание - министърът на културата да участва като " адвокат на културния сектор, а не да бъде PR на правителството ".

Мутафчиев подчертава, че изискванията на синдикатите включват не само средства за заплащане, но и за дейности.

„Министерството на финансите оряза абсолютно всичко и хвърли едни 50 млн., с които да запушат устата на театралите. Ние не сме съгласни! Явно управляващите нямат добри съветници, заобиколени са от хора, които смучат заплати като администрация и не ги съветват правилно. Правилният съвет, който трябва да получи е, да се води диалог. Да седнем на една маса и да се разберем, защото министърът на финансите казва, че ние искаме пари само за заплати – не, не е така! Искаме средства за дейности, а запратите от тези дейности ще ги изкарваме сами. Някой трябва да покрие дейностите, защото всичко се е повишило като цени. Средствата трябва да бъдат осигурени от държавата, защото така е разписано в закона”, посочва той.

Чувайте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00