От 13 декември до 1 януари 2024 г. е тазгодишното издание на Новогодишния музикален фестивал, а публиката може да избира измежду разнообразни музикални събития, сред които опери, мюзикъли, класически, фолклорни и джаз концерти, детски музикални събития, оперети, прожекции и др. По традиция в проявите участие вземат както утвърдени имена, така и млади таланти.
Тази зима освен кулминацията на фестивала – Празничният новогодишен концерт на 1 януари 2024 г., зрителите в зала 1 на НДК могат да видят два мюзикъла, фолклорен концерт и оперетен бал.
Официално начало на фестивала ще постави оперният спектакъл "Калас и Онасис", организиран от Държавна опера - Варна, в партньорство с Националния дворец на културата, който има софийска премиера на 13 декември от 19.00 часа в зала 1 на НДК. Операта-мюзикъл на Христос Папагеоргиу разказва с брилянтни певчески и танцови изпълнения историята на оперната дива Мария Калас и милиардера Аристотел Онасис, в чиито роли се превъплъщават талантливите Ева Перчемлиева (сопран) и Мариос Андреу (баритон). Аранжиментът и оркестрацията са на Страцимир Павлов, който е и диригент на продукцията, режисурата е дело на Петко Бонев. Събитието е с участието на Балет и оркестър на Държавна опера - Варна и със специалното участие на оркестър и хор на Националната опера и балет на Албания.
На 19 декември от 19.30 часа ансамбъл "Чинари" ще представи впечатляващ спектакъл по случай 30-годишнината от създаването си. За специалния повод артистите ще покажат най-доброто от своите емблематични събития.
Бляскавата програма в най-голямата зала на НДК продължава на 20 декември от 19.00 часа с мюзикъла от Бродуей "Семейство Адамс". Софийската премиера се организира от Държавна опера - Пловдив с подкрепата на НДК.
Тазгодишното издание на Новогодишния музикален фестивал включва и няколко любопитни детски събития, сред които спектакълът "Приключения опасни за герои сладкогласни" по текст на Недялко Йорданов с музиката на Хайгашот Агасян. Музикалната пиеса може да се види на 16 и 17 декември в зала 2 на НДК.
Малчуганите могат да посетят и фолклорния концерт за деца на Детски ансамбъл "Росна китка" (16 декември, зала 11 "Люмиер"), Коледния концерт на ученици от Национално музикално училище "Любомир Пипков" (19 декември, зала 11 "Люмиер"), както и традиционния концерт на Детския хор на БНР (21 декември, зала 3).
Публиката ще има възможност да види още камерния концерт "Европейски пътешествия" с участието на Ясен Желев – флейта, Светлана Анчева – обой, Росен Идеалов – кларинет и Надежда Цанова – пиано (14 декември, зала 9); джаз концерта "Брас разходка по Коледа" на Биг Бенда на НМА "Проф. Панчо Владигеров", със солисти Хилда Казасян, Христо Йоцов и Михаил Йосифов (17 декември, зала 3), а също и концерта на Софийски камерен хор "Васил Арнаудов" с диригент Теодора Павлович, последван от филма на Георги Тошев "Васил Арнаудов – диригент на света" (27 декември, зала 11 "Люмиер“), както и концерта "Тайнствената зимна приказка" на "Тайният оркестър" с диригент Николай Стоев и солисти: Виктор Костов – пиано, Николай Велков – баритон, Сара Пейчева – сопран, Теодора Тошева – сопран (29 декември, зала 11 "Люмиер“).
Музикалният фестивал в НДК традиционно ще завърши с Празничен новогодишен концерт. В първия ден от Новата година в зала 1 на НДК ще прозвучат изпълненията на Фестивалния симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков и и солисти – виртуозният цигулар Минчо Минчев и младият, но вече доказал се виолончелист Сион Найман. В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Чайковски, Дворжак, Офенбах, Гершуин, Хачатурян и и др.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Вера Банчева – представител на организаторите от НДК. Чуйте звуковия файл.
Снимки – НДК
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg