В епизод 519 "Трамвай по желание" среща своята аудитория с потомствения музикант и сценичен педагог Мартин Кърнолски.
Всъщност в най-съкратения си вариант визитката на Мартин изглежда така: музикант, магистър по маркетинг и доктор на театралните науки, създател на българско училище в Сингапур, учител по сценично поведение на музикалната сцена, създател на собствена методология за обучение, по която преподава на деца публична реч.
Не е безинтересно да се отбележи, че авторската методика на Кърнолски се основава на постиженията на сценични колоси като К. Станиславски, Б. Брехт, М. Чехов, Дж. Наваро, А. Пийс, Д. Морис.
"Да владеете публиката, да управлявате реакциите ѝ, да ѝ внушите вашите послания и тя да ви повярва, да я накарате да ви следва във всичко – това са само част от уменията, които изучаването на "Сценично поведение" по моята система ще ви даде" – обобщава д-р Кърнолски.
Как да си служим с ръцете, краката, очите, гримасата, мускулите на цялото тяло, когато сме на сцена или пред публика – това преподава Мартин на своите ученици – от деца до сценични професионалисти. И си припомня един от заветите на баща си, знаменития композитор Димитър Кърнолски: "Жестът трябва за допълни словото и да даде на зрителя още информация, да донарисува картината в главата на зрителя".
Какъв ценен сценичен багаж отнесе Мартин до Сингапур през Израел, Русия, Франция, Беларус, Турция, Румъния, Македония, Сърбия, Хърватска, Германия, Италия и какво върна обратно в България, ще научите от епизод 519 на "Трамвай по желание".
Снимка – Ани Маринова, БНР
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg