В епизод 519 "Трамвай по желание" среща своята аудитория с потомствения музикант и сценичен педагог Мартин Кърнолски.
Всъщност в най-съкратения си вариант визитката на Мартин изглежда така: музикант, магистър по маркетинг и доктор на театралните науки, създател на българско училище в Сингапур, учител по сценично поведение на музикалната сцена, създател на собствена методология за обучение, по която преподава на деца публична реч.
Не е безинтересно да се отбележи, че авторската методика на Кърнолски се основава на постиженията на сценични колоси като К. Станиславски, Б. Брехт, М. Чехов, Дж. Наваро, А. Пийс, Д. Морис.
"Да владеете публиката, да управлявате реакциите ѝ, да ѝ внушите вашите послания и тя да ви повярва, да я накарате да ви следва във всичко – това са само част от уменията, които изучаването на "Сценично поведение" по моята система ще ви даде" – обобщава д-р Кърнолски.
Как да си служим с ръцете, краката, очите, гримасата, мускулите на цялото тяло, когато сме на сцена или пред публика – това преподава Мартин на своите ученици – от деца до сценични професионалисти. И си припомня един от заветите на баща си, знаменития композитор Димитър Кърнолски: "Жестът трябва за допълни словото и да даде на зрителя още информация, да донарисува картината в главата на зрителя".
Какъв ценен сценичен багаж отнесе Мартин до Сингапур през Израел, Русия, Франция, Беларус, Турция, Румъния, Македония, Сърбия, Хърватска, Германия, Италия и какво върна обратно в България, ще научите от епизод 519 на "Трамвай по желание".
Снимка – Ани Маринова, БНР
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg