Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поезията на 90-те вече е достъпна във видеовариант

Снимка: bg90s.com

"Поезия и памет на 90-те години" е уебсайт, който цели да популяризира българската поезия от края на XX век в съвременна аудиовизуална форма.

Сайтът представя галерия кратки филми видеопоезия по стихове на български автори, серия от интервюта със съвременници на периода. На всеки от включените автори е посветена отделна страница, съдържаща негови биографични и библиографски данни, които да подпомогнат по-подробно запознаване с този период от литературната ни история.

Сред поетите, чиито стихотворения се превръщат във видеопоезия, са Биньо Иванов, Иван Методиев, Николай Искъров, Калина Ковачева, Малина Томова, Борис Роканов, Палми Ранчев, Ани Илков, Георги Господинов, Петър Чухов, Бойко Ламбовски, Кристин Димитрова, Румен Леонидов, Миглена Николчина и много други.

"Част от идеята е, че това уж е близко минало, но то е почти изчезнало. Някои от поетите на времето са напълно непознати, те никога не са живели в столицата, други обаче са много утвърдени и имат дълъг творчески път. На практика не може да има истински общ знаменател на поезията от тези години, но любовта към поезията е водеща." – казва Мария Михайлова, една от създателките на сайта.

"Аз съм едно от тия деца, за които 90-те са далечни. – разказва Дамян Михайлов, който е режисьор и автор на видеоматериалите. – Но се оказа, че поезията изненадващо много говори за десетилетието. Всички от нашето поколение имат родители, които са живели тогава и картината е наистина на едно престройващо се и тепърва ориентиращо се общество. Поезията от 90-те повече влиза в ежедневието, в калта на живота. Всяка бедност и глад са били път на натрупване на мъдрост." – допълва той.

Чуйте Мария и Дамян Михайлови в "Какво се случва"


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29