Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 521

Рицарски сънища в близък план

Олег Ковачев (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 521 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора, режисьор, оператор и сценарист Олег Ковачев.

Заедно с останалите изпробвани средства, 100-годишнината на Апостол Карамитев роди и филм – документалната лента "Апостол – силата на духа", дело на сина на легендата Момчил Карамитев и неговия екранен племенник Олег Ковачев. Юбилеят на големия актьор "Трамвай по желание" отбелязва със своя трилогия "Векът на Апостол", а сега фокусът пада върху знаменития още от детските си години Олег Ковачев.

Главната роля в христоматийната лента "Рицар без броня" Олег изиграва, когато е на 10 години. Сценарият на Валери Петров, режисурата на Борислав Шаралиев, завладяващото присъствие на Апостол Карамитев и искреното превъплъщение на малкия Олег проправят пътеката за цяло направление в българското киноизкуство – детското кино, в което често припознават себе си и родителите.

Запленено от образа на Ваньо в "Рицар без броня", родното кино експлоатира усърдно таланта на малкия Олег в още пет продукции, сред които "Най-дългата нощ", "На всеки километър", "Най-добрият човек, когото познавам".

Години по-късно ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" удостоява порасналия Олег с диплома по специалността "Операторско майсторство" и младежът поема по пътя си в различни киностудии. Като оператор той заснема над 25 документални филма, а като режисьор, сценарист и оператор сътворява общо над 50 ленти: “Балада за Гунди”, “Миг бяла светлина”, “Фонтанки”, “Бисери”, “Общежитие”, “Душата” и много други. Работата му е оценена с филмови награди в Италия, Финландия, Полша, Русия, Франция.

С "Незавършен разговор с Калата" Олег влиза в необикновения свят на великия Георги Калоянчев, а в “Киното срещу властта” осветява арестуваните филми на непокорното българско кино във времената на социализма.

Олег Ковачев е син на прочутия български кинодокументалист Христо Ковачев, за когото друга знаменитост, Рангел Вълчанов, направи документалното признание "Професия документалист".

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25