През месец декември любителите на тангото отново отбелязват Световния ден на тангото на 11 декември. Тази дата е избрана неслучайно, тъй като на нея са родени двама от най-емблематичните фигури на този чувствен танц и музикални стил – Карлос Гардел и Хулио Де Каро.
Карлос Гардел, роден през 1890 г., е бил певец, композитор и актьор, известен с изразителния си глас и страстните изпълнения на тангото. Той създава много популярни песни и става символ на този музикален жанр.
Хулио Де Каро, роден през 1899 г., е бил цигулар и композитор, който играе важна роля в развитието на инструменталната музика в рамките на тангото. Той съчетава класическите музикални елементи с традиционните звуци на тангото, създавайки уникални произведения.
Световният ден на тангото предоставя възможност за почитателите на този страстен танц и музика да се съберат и споделят своята любов към него. Иво Парушев, организатор на събитията, посветени на Световния ден на тангото в България, разказа за историята и значението на танца.
По неговите думи историята на тангото е обвита в мистерия, а стилът се формира в края на ХIХ в. в Аржентина. Този танц е смесица от различни мелодии и ритми, внесени от имигрантите в страната. В него се отразяват влияния от италианската канцонета, кубинската хабанера и африканското кандомбе. Танцът започва да се танцува в бедните квартали на Буенос Айрес през началото на ХХ век и постига своята златна ера през 30-те до края на 50-те години. Това е период, през който мнозина известни музиканти в Аржентина се посвещават на този жанр.
След този период обаче, с идването на хунтата в Аржентина към края на 50-те и началото на 60-те години, тангото бива постепенно изместено и цензурирано. Но към края на ХХ век, то преживява ренесанс и продължава да привлича любители.
Иво Парушев подчерта важността на тангото – като част от културното наследство. Този танц и музикален стил се превръщат в носител на историческа и културна ценност, което ги предпазва и ги прави все по-живи и актуални в съвременния свят.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg