Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В огледалото на Рембранд

Изложбата "В огледалото на Рембранд" в галерия УниАрт на НБУ поставя началото на един голям проект, посветен на гениалния нидерландски художник, който ще продължи до края на месец януари. Идеята е на Център "Българо-Европейски културни диалози", галерия УниАрт на НБУ и с участието на Фондация "Моят музей".

Изложбата, която се открива 12 декември и може да се види до 15 февруари, представя висококачествени репродукции на хелиогравюри на Рембранд, поставяйки ги в диалог със съвременната култура и с възприятията на студенти и преподаватели от Нов български университет.

Целият проект предвижда богата програма от изложби, лекции и уоркшоп, с участието на кураторите от Райксмузей (Амстердам) – д-р Ерик Хинтердинг и д-р Фризо Ламертсе. Към изложбата "В огледалото на Рембранд" доц. Тодор Петев, който е неин куратор, е подготвил и специално издание. А за официалното откриване на 18.01. от 17.00 часа в УниАрт ще има и премиера на поемите от Йосиф Бродски и Елизабет Дженкинс, в превод на д-р Боряна Кацарска и проф. Александър Шурбанов. 

"Рембранд през целия си живот, освен с рисуване с живопис и с графика, се занимава и с гравиране в техниката на офорта. Между другото, той и колекционира офорти на други художници като Дюрер или Кастелони.

Извън пределите на Нидерландия Рембранд е бил познат повече именно като гравьор. Той има доста автопортрети и портрети, доколкото знам, изпълнени с тази техника, но шедьоврите на офортите му са пейзажи и библейски сцени? Велики постижения има в създаването на т.нар. "нощни сцени") Гений е на светлосенките.

Красотата на офортите му е в цвета, макар че те представляват черно-бяла графика, но Рембранд като никой друг умее да придава цвят на бялата хартия и черната сянка."

Какво може да се види на изложбата, как студентите участват в нея и още за проекта; Какво е иновативното в работата на Рембранд, какви нови подходи, техники, идеи, ефекти използва?; Какъв преврат извършва Рембранд в техниката на гравиране?; Какво е значението и какви предизвикателствата отправят офортите на великия майстор – чуйте повече от интервюто с проф. Стоян Сгурев и доц. Тодор Петев в звуковия файл.

Снимка – галерия УниАрт на НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00