Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В огледалото на Рембранд

Изложбата "В огледалото на Рембранд" в галерия УниАрт на НБУ поставя началото на един голям проект, посветен на гениалния нидерландски художник, който ще продължи до края на месец януари. Идеята е на Център "Българо-Европейски културни диалози", галерия УниАрт на НБУ и с участието на Фондация "Моят музей".

Изложбата, която се открива 12 декември и може да се види до 15 февруари, представя висококачествени репродукции на хелиогравюри на Рембранд, поставяйки ги в диалог със съвременната култура и с възприятията на студенти и преподаватели от Нов български университет.

Целият проект предвижда богата програма от изложби, лекции и уоркшоп, с участието на кураторите от Райксмузей (Амстердам) – д-р Ерик Хинтердинг и д-р Фризо Ламертсе. Към изложбата "В огледалото на Рембранд" доц. Тодор Петев, който е неин куратор, е подготвил и специално издание. А за официалното откриване на 18.01. от 17.00 часа в УниАрт ще има и премиера на поемите от Йосиф Бродски и Елизабет Дженкинс, в превод на д-р Боряна Кацарска и проф. Александър Шурбанов. 

"Рембранд през целия си живот, освен с рисуване с живопис и с графика, се занимава и с гравиране в техниката на офорта. Между другото, той и колекционира офорти на други художници като Дюрер или Кастелони.

Извън пределите на Нидерландия Рембранд е бил познат повече именно като гравьор. Той има доста автопортрети и портрети, доколкото знам, изпълнени с тази техника, но шедьоврите на офортите му са пейзажи и библейски сцени? Велики постижения има в създаването на т.нар. "нощни сцени") Гений е на светлосенките.

Красотата на офортите му е в цвета, макар че те представляват черно-бяла графика, но Рембранд като никой друг умее да придава цвят на бялата хартия и черната сянка."

Какво може да се види на изложбата, как студентите участват в нея и още за проекта; Какво е иновативното в работата на Рембранд, какви нови подходи, техники, идеи, ефекти използва?; Какъв преврат извършва Рембранд в техниката на гравиране?; Какво е значението и какви предизвикателствата отправят офортите на великия майстор – чуйте повече от интервюто с проф. Стоян Сгурев и доц. Тодор Петев в звуковия файл.

Снимка – галерия УниАрт на НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05