Вече втора седмица обществото ни се тресе от Пиза-шока, както колеги сполучливо нарекоха резултата от международното оценяване на учениците PISA. Диагнозата "функционалната неграмотност" ни накара да забравим огромното количество спечелени от нашите ученици медали на различните международни олимпиади по природо-математически науки. Забравихме ги точно както забравяме да мислим за отглеждането на тези таланти, за изграждането на връзка помежду им и за осигуряваната приемственост между поколенията. Слава Богу , напоследък все повече НПО започнаха да помагат на младите таланти, но Фондация Еврика беше първата, която им подаде ръка и превърна тази помощ в политика на трайно инвестиране в бъдещето. За изминалите 34 години от създаването си Фондацията е предоставила стипендии или добавки към стипендии на около 3000 студенти; помогнала е на хиляди други да участват в международни научни форуми и да специализират в престижни научни центрове и компании; да извършват своите научни изследвания и да осъществяват своите стопански инициативи.
За работата на Фондацията през годините и създадената приемственост между поколенията в "Познати и непознати" разговаряме с нейния изп. директор Григор Цанков.
Чуйте разговора в звуковия файл
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg