Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова

Психиатричната реформа ще отнеме между пет и десет години

| Интервю
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

Дали най-после НЗОК ще отдели необходимия финансов ресурс за психиатричната здравна помощ? Това коментира в ефира на "Нашият ден" директорът на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова.  

По думите ѝ вече са изготвени два проекта за клинични пътеки по шизофрения и шизофренни разстройства. Тук се включват и психотичните разстройства в последствие от употребата на наркотици, които изключително зачестиха. И втората пътека е за афективни разстройства без психотични разстройства. Влизат и част от тревожните разстройства, а именно тревожно депресивното разстройство.

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването

В проекта е предвидено клиничната пътека за шизофрения да бъде с продължителност поне 30 дни. За ефективната пътека се предлагат 15 дни или 20 дни. Всичко това ще се уточнява в хода на преговорите, които предстоят, и те няма да са никак леки. Включително и разбира се, стойността на пътеките е обект на преговори. 

"Това, което ще донесе на всички психиатрични стационари, които сключат договори с НЗОК за лечение по клиничните пътеки, е много по-добро финансиране и разбира се, контрол върху качеството на работата с всички условности на клиничните пътеки, които са известни", посочва психиатърът. 

Поредният доклад на Koмитeта зa пpeдoтвpaтявaнe нa изтeзaниятa и нeчoвeшĸoтo oтнoшeниe и нaĸaзaниe ĸъм Cъвeтa нa Eвpoпa разглежда опазване на правата на психично болните. Базовото право на тези пациенти е да бъдат лекувани от мотивирани, не прегорели, адекватни медицински специалисти. Психиатрията никога няма да стане високотехнологична специалност. Тя ще си остане клинична работа с много хора – лекари, психолози, медицински сестри, болногледачи, социални работници. Важно е правата на пациентите да бъдат опазени, че те няма да бъдат подлагани на унизително отношение", посочва още д-р Цветослава Гълъбова.

Според последни проучвани в Българи не достигат 460 психиатри, като в момента те са 520, а броят на медицинските сестри е катастрофално нисък. 

"В един психиатричен стационар в Европа съотношението персонал към болни е едно към две, до едно към три. Един човек отговаря максимум за трима болни. В България е едно затворено отделение с 30 легла, дежурна е една сестра с двама санитари. Тук говорим за съотношение едно към десет", пояснява тя. 

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55