Често използваме това сравнение като знак за отлично зрение. Чували сме го от много хора, претърпели операция за отстраняване на катаракта. Но знаем ли как да пазим очите си, как да ги щадим и запазим здравето им и в по-напреднала възраст?
В поредното издание "За здравето" зададохме въпросите на проф. Ива Петкова – един от най-опитните хирурзи в областта на офталмологията, преподавател и учител на много млади специализанти. Тя направи изчерпателна "анамнеза" на проблемите в тази сфера и очерта основните и най-често срещани очни заболявания. Продължихме разговора в посока на лечението: терапевтични и хирургични методи, превенция, работа с компютър или други съвременни устройства.
В анализа по темата акцентирахме и върху характерните очни заболявания в различните възрасти, особеностите при децата. Отново се спряхме на популярни диагнози като катаракта и глаукома, херпес зостер, хламидии, очни тумори… В част от диалозите с проф. Петкова се включи и Кирил Чобанов. Редакторът зададе редица въпроси, свързани с т.нар. хранителни добавки, които подхранват очния нерв, с различните видове капки за очи (особено от типа на очните сълзи), с качеството на диоптричните и слънчевите очила.
Съботната ни здравна среща завършихме по традиционния начин – със съвети към аудиторията за правилното разпознаване на симптомите на очните болести, навременната консултация с офталмолог, адекватните мерки на лечение. Разбира се, профилактиката, включително и начинът на живот и хранене, съпътстващите заболявания, също бяха в центъра на вниманието на проф. Ива Петкова.
Следващият ни гост в предаването на 16 декември ще бъде проф. Николай Цанков. С доайена на българската дерматология ще говорим за зимните алергии, кожните проблеми при студ, най-разпространените диагнози в тази специалност. Това ще бъде и последното издание "За здравето" за календарната 2023 година!
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg