В епизод 522 "Трамвай по желание" приключва своята трилогия, посветена на 100-годишнината от рождението на Апостол Карамитев, озаглавена "Векът на Апостол", представена от Момчил Карамитев.
В първите две части "Щастията на Чочо" и "Митарствата на Момчил" вниманието беше насочено към личността на великия актьор и към взаимоотношенията му със сина Момчил. Сега на сцената се появява голямата актриса Маргарита Дупаринова, съпруга на Апостол и майка на Момчил.
Артистичната семейна сага разказва и жестоки истории. Баща на Маргарита е известният земеделски лидер Спас Дупаринов. Завършил право с докторат в Брюксел, той списва в. "Земеделско знаме", след което е пълномощен министър в Чехословакия. След Деветоюнския преврат е арестуван близо до Свиленград, изтезаван и осъден на 3,5 години затвор. Не успява да ги излежи, защото е убит край село Вакарел на 10 ноември 1923 година.
Самата Маргарита е едно от знаковите лица на българския театър във втората половина на ХХ век. Създава запомнящи се роли в Народния театър "Иван Вазов“, на чиято сцена играе неизменно от 1946 до 1990 г.
Маргарита и Апостол се срещат в кая на 40-те години на ХХ век, когато в Народния театър текат репетиции на маса на "Фуенте Овехуна", Лопе де Вега, в постановка Стефан Сърчаджиев. Маргарита вижда в Апостол Давид на Микеланджело, облечен в пуловер от едра домашна плетка. Подарява му букетче кокичета и от там започва всичко между тях. А сватбата им е на самата сцена, по време на представление на "Ромео и Жулиета", където двамата играят влюбените веронци.
Разбира се, в тази фамилна сага не липсва и докосване до друга Маргарита, дъщерята на Маргарита и Апостол, която вече дълги години живее в Канада.
Снимка – Ани Маринова, БНР
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
Кой създава ново културно пространство във Велико Търново, как можем да се включим в почистването на коритото на р. Янтра в града и какви истории ще разкаже след това там изложбата "Реките на миналото"– разказва в "Нашият ден" Гергана Иванова от фондация "Колективът". До края на седмицата продължава почистването на реката в частта край..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg