Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приказният художник Сули Сеферов с юбилейна изложба

Дали има български художник, заради картините на когото преди години тогавашният американски посланик у нас да изкачи пеш и на тъмно, защото няма ток, 20 етажа до ателието му или пък английски галерист да купи 30 негови неща накуп?  

Приказният творец Сули Сеферов е извоювал отдавна своето водещо място в българската живопис. Вече десетилетия наред той изгражда своя баладично-приказен свят, в който всичко е одухотворено. А през този месец той чества 80-годишният си юбилей с изложбата "Сули Сеферов и приятели. Юбилейна изложба" в пловдивската галерия "Артистика". 

Сули Сеферов завършва  живопис при проф. Илия Петров в Художествената академия. Негови картини присъстват в почти всички галерии в България, в много частни сбирки у нас и в чужбина, в Пушкинския музей в Москва, в Галерията за модерно изкуство "Лудвиг" в Кьолн. Носител е на множество български и международни отличия. Сули Сеферов е Кавалер на ордена за изкуство и литература на Франция.

Художникът споделя, че продължава да вижда огромна пропаст между света на картините си – свят на доброта, възвишеност, състрадание и нежност и грубата действителност, която ни заобикаля. Според него светът се разпада пред очите ни. А спасението открива в своето ателие, в работата си и в блажения свят на Аркадия, за който продължава да мечтае.

Около 25 са платната на художника, избрани за юбилейната му изложба. А художниците Тодор Тодоров и Евгений Кузманов, чийто черен мраморен орел краси Белия дом, и поетесата Кети Бозукова са част от събитието.

Какво от своя свят на бленуваната Аркадия, на доброта, възвишеност, състрадание, нежност ни представя Сули Сеферов в юбилейната си изложба – чуйте в интервюто с него.

Снимки –  галерия "Артистика"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24
Плакат на проф. Божидар Йонов от 1970 г.

Плакат за България

Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..

публикувано на 21.05.25 в 08:50

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35