Петра е една страстна бродеристка, която след своето пенсиониране решава да превърне своята любов към българската бродерия в красива Коледна традиция. Сега, всеки път когато някой стъпва в нейния дом, може да види уникални Коледни топки, изработени с грижа и внимание.
Петра започва своя разказ с представянето на себе си. Тя е дама, която след пенсионирането си се занимава с българска бродерия. Влюбена в изкуството на бродирането и събрала години опит, Петра решава да пренесе своите умения и страст към Коледната традиция. В репортажа за “Нашият ден” ви срещаме с Петра:
"Ръчно бродираните Коледни топки не се правят съвсем лесно", казва Петра. Тя ни разкрива, че процесът на изработка на топките започва още през лятото. През този период тя вече е избродила множество топки за Великден и други поводи. Тази подготовка и налагане на началото на работата през лятото позволява да се съсредоточи върху коледните играчки по-дълго и да ги направи още по-специални.
Процесът на изработка на ръчно бродирани Коледни топки е дълъг и изискващ търпение. Тя се грижи за всеки елемент от бродерията, използвайки български мотиви и традиционни орнаменти. Всеки цвят, нишка и детайл се избира внимателно, за да съответства на стиловете и цветовете, които тя си е представила.
"За мен Коледните топки не са просто украса за елхата. Те са израз на нашата българска идентичност и традиция", споделя Петра. Тя вярва, че ръчната изработка на тези топки подчертава красотата и стойността на българската бродерия и наследство.
В заключение Коледните топки на Петра не са просто украса за елхата, а истинско изкуство и традиция, които тя поддържа с голяма грижа и страст.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg