Драматичен куклен театър Враца изненада преди Коледа децата с подготвеното само за 10 дни ново куклено представление "Коледна бъркотия", което откри и елхата на площада в Мездра. През декември то ще се играе 35 пъти. Но това не е единственият подарък за коледните празници за врачани и хората от целия регион, отдавна зажаднели за нови постановки.На 21 декември известният и много награждаван режисьор Петринел Гочев има премиера на пиесата "Гимнастика за бременни" по текст на Здрава Каменова. В момента трупата на театъра усилено репетира за него.
Още през януари ще има още едно ново детско представление "Грозното патенце" по Андерсен, което поставя Мария Банова. А Дарко Ковачевски ще подготвя представление по "Пипи дългото чорапче".
След Нова година Врачанският театър очаква известни режисьори, носители на "Икар" през годините, като Крис Шарков, Стилиян Петров, Венцислав Асенов, както и гостуващи от чужбина режисьори.
Всичко това се дължи на новия директор на театъра режисьора Владлен Александров (на снимката). Той не за първи път оглавява извънстоличен театър. В продължение на 14 години беше директор на ДКТ "Константин Величков" в Пазарджик. Поставял е пиеси в София, в страната и в чужбина.
Не е лесно в днешни дни да си директор на български театър извън столицата, но ако искаш да успееш, явно трябва да имаш подкрепата на общността. Това е разбрал новият директор и затова прави срещи с обществеността във Враца. За щастие го подкрепят и кметът Калин Каменов, областният управител и целия регион. Всички те искат театърът да бъде възроден и да помогнат за това. Чуйте още в интервюто с Владлен Александров.
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg